banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27

 

 

 

03.07.2018


proautomatic utrzymanie ruchuUtrzymanie Ruchu stanowi bardzo ważny element funkcjonowania zakładu produkcyjnego ponieważ to od niego zależy zachowanie ciągłości produkcji, utrzymanie sprawności parku maszynowego co związane jest również z bezpieczeństwem pracy a także pozwala zmniejszać straty związane z nieprawidłowym czy mało wydajnym funkcjonowaniem maszyn. Pomimo tak ważnej roli Utrzymanie Ruchu nie generuje żadnych dochodów, oczywiście poza ewentualnymi korzyściami związanymi oszczędnościami, więc zawsze dąży się do zmniejszenia kosztów jego obsługi.

Czytaj więcej...

1.12.2016


proautomatic serwonaped1Zakupując serwo-napęd klienci popełniają często kilka błędów. Najważniejszym błędem który jest popełniany, to brak kalkulacji mechanicznej. Przedstawimy teraz nieprawidłowości na etapie wyboru serwa do konkretnego zastosowania.Czytaj więcej...

28.10.2016


sterowniki cncJest typem sterownika mikroprocesorowego programowalnego za pomocą G code, czyli znormalizowanego języku zapisu poleceń. Definiuje on podstawowe operację, które muszą być wykonane aby obrobić detal na obrabiarce sterowanej numerycznie. G code opisuje standard ISO 6983, DIN 66025.

 

Czytaj więcej...

23.10.2016


CNC 2CNC jest numerycznym układem sterowania, wyposażonym w mikrokomputer, który daje możliwość dowolnego interaktywnego programowania. Maszyny CNC są zwykle używane w odniesieniu obróbki materiałów, które odbywają się za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń (frezarek, tokarek, elektrodrążarek). Dzięki obróbce CNC możliwe jest szybkie, precyzyjne i powtarzalne wykonywanie złożonych kształtów.

Czytaj więcej...

21.10.2016


czujnik optyczny proautomatic

Czujnik ten reaguje na zmianę intensywności światła, które do niego dociera.  Światło, które może być wykorzystywane, to światło widzialne jak i również podczerwień oraz laser. Zmieniana jest wielkość elektryczna, a to w zależności od tego, na jakim elemencie oparta jest budowa czujnika. Jeśli czujnik zbudowany jest w oparciu o fototranzystor, zmieniane jest napięcie.  Jeśli fotorezystor  zmieniana jest oporność. Jeśli wykorzystana jest fotodioda, zmienia się natężenie prądu.  

Czytaj więcej...

17.10.2016


transformator proautomatic

Jest urządzeniem elektrycznym, które przenosi energię elektryczną prądu przemiennego za pomocą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, ale z zachowaniem pierwotnej częstotliwości. Zmieniane jest z reguły równocześnie napięcie elektryczne. Pewnym wyjątkiem jest transformator separacyjny, gdyż w nim napięcie nie ulega zmianie.

Czytaj więcej...

12.10.2016


regulator proautomatic

Jest jednym z elementów, który składa się na obwód regulacji. Regulator ma za zadanie wygenerować odpowiedni sygnał sterujący, tak aby obiekt który ma być sterowany zachowywał się sposób pożądany. Zadaniem urządzenia jest doprowadzenie obiektu do żądanego stanu lub poprawy właściwości obiektu, który jest poddawany regulacji.

Czytaj więcej...

10.10.2016


 

prestostat

Urządzenie te jest tal właściwie czujnikiem różnicy ciśnień. Wyposażony jest w przekaźnik. Do urządzenia przyłączone są dwa przewody ciśnieniowe i do trzech elektrycznych przewodów. Różnica ciśnień w przewodach decyduje o stanie przekaźnika.

Czytaj więcej...

28.09.2016


falownik proautomatic

Jest urządzeniem elektrycznym, które zmienia prąd stały przez który jest zasilany, na prąd przemienny, który jest w  posiadaniu regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeżeli w falowniku zastosujemy modulację szerokości impulsów, to równocześnie ze zmianą częstotliwości możemy regulować sztuczną wartość napięcia wyjściowego.

Czytaj więcej...

26.09.2016


czujnik optyczny proautomatic

Zasada działania tego czujnika jest prosta. Polega na wysyłaniu przez nadajnik wiązki promieni świetlnych oraz na odbieraniu jej przez odbiornik. Reaguje on na obiekty, które przecinają wiązkę światła, która jest emitowana pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.

Czytaj więcej...

23.09.2016


proautomatic cewka zwojnica

Dziś, jako jest piątek, krótko opiszemy cewkę.
Cewka, jest biernym elementem elektronicznym składającej się pewnej liczby zwojów przewodnika, które są nawinięte na walec, pierścień, lub płaszczyźnie. Wnętrze jak i na zewnątrz zwojów może znajdować się rdzeń z materiału diamagnetycznego, magnetycznego bądź ferromagnetycznego.

Czytaj więcej...

16.09.2016


automatyka proautomatic motoreduktor

Piątek, koniec tygodnia roboczego. A my nie zwalniamy tępa i prezentujemy Państwu kolejny wpis, który tym razem poświęcimy tajemniczej maszynie o nazwie motoreduktor. Cóż to takiego jest, jaka jest jego budowa oraz zalety i wady? Dowiecie się Państwo w tym wpisie.

Czytaj więcej...

12.09.2016


 automatyka

Nowy tydzień chcielibyśmy otworzyć wpisem, który poruszy temat stycznika. A więc, czym jest stycznik, jaka jest jego budowa, czym różni się stycznik od przekaźnika? Więcej informacji poniżej.

Czytaj więcej...

06.09.2016


proautomatic EPROM

We wpisie poświęconym Potencjometrowi  wspominaliśmy o tajemniczym skrócie EPROM. Dziś pragniemy wyjaśnić, co to jest EPROM i jak działa. EPROM z angielskiego Erasable Programmable Read-Only Memory, jest rodzajem pamięci cyfrowej w postaci układu scalonego, który przechowuje zawartość po odłączeniu zasilania. EPROM wykorzystuje specjalnie skonstruowany tranzystor z dwiema bramkami, sterującą i pamiętającą odizolowaną od reszty układu.

Czytaj więcej...

02.09.2016


Automatyka Katowice

Jest najprostszym elementem obwodu elektrycznego wykorzystywany do ograniczenia prądu w nim płynącego. W nawiązaniu do wpisu o Potencjometrze dziś poruszymy temat pewnego elementu, który wchodzi właśnie w skład potencjaonometru, czyli opornik bądź inaczej nazywając rezystor.

Czytaj więcej...

31.08.2016


Automatyka Katowice

W ostatnim wpisie poruszaliśmy temat Serwomechanizmy, dziś chcielibyśmy poruszyć sprawę potencjometru inaczej zwanego rezystorem nastawnym. Potencjometr jest pojedynczym elementem, który odpowiada za dzielnie i regulowanie napięcia. W budowie zauważyć można trzy wprowadzenia, które odpowiadają wprowadzeniom dzielnika napięcia. Dwa są połączone ścieżką o stałym oporze, trzeci ze ślizgaczem który jest regulowany na ścieżce. Ścieżka oporowa jest wykonana zazwyczaj z węgla, cermetu i tworzyw sztucznych bądź drutu oporowego.

Czytaj więcej...

29.08.2016


automatyka Katowice

Jest zamkniętym układem sterowania automatyki i układem regulacji, posiadający sprzężenie zwrotne. Sygnałem wyjściowym jest konkretna dana np. położenie, przyśpieszenie, prędkość bądź częściej występujące przesunięcie. Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie serwomechanizmowi.

Czytaj więcej...

26.08.2016


Automatyka Katowice

Siłownik jest rodzajem silnika, w którym energia czynnika roboczego jest zamieniana na energię mechaniczną ruchu postępowego, krzywoliniowego lub kontowego który nazywamy skokiem. Siłowniki dzielimy głównie ze względu na budowę oraz rodzaj medium roboczego.

Czytaj więcej...

24.08.2016


Automatyka Katowice

Robot monter, robot dostawca, robot nurek. Przedstawiliśmy Wam kilka dziedzin w których roboty humanoidalne mogą zastąpić człowieka. Dziś kontynuujemy ten temat. Większość pewnie myśli, że roboty mają na celu kompletne wykluczenie człowieka z pracy. Wcale tak nie jest, owszem są roboty, które mają za zadanie zastąpić człowieka w niebezpiecznych czynnościach, bądź tam gdzie ludzki organizm nie ma możliwości dotarcia. Jednak to nie znaczy, że roboty mają nas zastąpić we wszystkim. Roboty mają nas jedynie wspomagać w pewnych pracach jak np. Humanoidy w służbie przemysłu lotniczego . Kolejnym przykładem może być producent samochodów Ford, który zaprzągł do pracy roboty kolaboratywne zwane inaczej cobotami. Ford jest doskonałym przykładem na to, że roboty i ludzie mogą ze sobą współpracować, bez szkody dla żadnej strony. Dzięki robotom, które dostarczyła Kuka możliwe jest szybkie i praktycznie bez wysiłkowe montowanie amortyzatorów w samochodach.

Czytaj więcej...

18.08.2016


Automatyka Katowice

W tym wpisie kontynujemy temat robotów humanoidalnych które mają pomagać człowieku w różnych czynnościach życia codziennego. W ostatnim wpsie Humanoidy w służbie przemysłu lotniczego opisywaliśmy roboty, które mogą się przyczynić w produkcji statków powietrznych. Dziś przedstawiamy Wam DRU- robota do rozwożenia pizzy. Brzmi jak scena science fiction, prawda? Jednak tak nie jest. Pewna australijska pizzeria zaczyna wprowadzać innowację w dostawie pizzy do klienta. Jest nim robot o militarnych korzeniach i dźwięcznej nazwie DRU (Domino's Robotic Unit). Warto dodać, że pierwsza dostawa za pomocą tego robota odbyła się 8 marca 2016 roku.

Czytaj więcej...

17.08.2016


proautomatic humanoidalny robot

Jakiś czas termu poruszaliśmy już na naszym blogu we wpiście Automatyzacja Przemysłowa Wejdzie Niebawem w Erę Cyfrową?  temat automatyzacji i robotyzacji produkcji. Dziś zaprezentujemy Wam jak wprowadzanie robotów wygląda w praktyce. Humanoidy, czyli roboty które są stworzone do wykonywania trudnych zadań, niebawem mogą zastąpić człowieka w niektórych procesach produkcji samolotów. Na taki pomysł wpadł koncern lotniczy Airbus Group, który wraz z firmą Joint Robotics Laboratory (JRL) podpisał czteroletnią umowę, która ma na celu badanie przydatności robotów w procesach produkcyjnych.

Czytaj więcej...

04.08.2016


Automatyka Katowice

Od lat stosowane w ploterach, obrabiarkach, drukarkach. Ich największą zaletą jest cena oraz budowa, zaś największą wadą nadmierne wydzielanie ciepła oraz drgania. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony silnikom skokowym.

Czytaj więcej...

20.06.2016


Automatyka KatowiceDwa ostatnie wpisy Kolory Przewodów Stosowanych w Automatyce Przemysłowej i Kolory Przycisków Stosowanych w Automatyce Przemysłowej były poświęcone kolorom wykorzystywanym w automatyce przemysłowej. Dziś pora na ostatni wpis z tej serii. Kolory lampek, czyli wskaźników świetlnych służą do podawania informacji wskazujących, czyli taki które mają za zadanie zwrócić uwagę operatora i wskazać, że zalecane jest wykonanie pewnego zadania. W tym celu używane powinny być barwy czerwone, żółte, niebieskie i zielone. Wskaźniki świetlne mają też za zadanie potwierdzać sygnał sterowania, stanu, potwierdzać zakończenia zmiany czy też okresu przejściowego. W tym celu używane są zazwyczaj barwy niebieskie, białe i zielona.  

Czytaj więcej...

13.06.2016


Automatyka KatowiceW ostatnim wpisie poruszaliśmy kwestię Kolory Przewodów Stosowanych w Automatyce Przemysłowej. Dziś pragniemy przybliżyć Wam stosowane kolory przycisków w automatyce przemysłowej. Automatyce przemysłowej kolorami określa się też funkcje poszczególnych przycisków.  Oprócz tego przyciski sterowania powinno się oznaczać graficznie na przycisku, czyli stosować w przypadku, gdy ta sama barwa jest użyta do oznaczenia różnych funkcji np. dwa białe przyciski sterownicze obok siebie „Uruchamianie” oraz „Zatrzymanie”. Przyciski można oznaczać też sposobem słownym, czyli umieszczać nad danym przyciskiem słowa „Start”, „Stop”, „Reset” itd. Jeśli interesują też Pństwa rury precyzyjne bezszwowe, to zapraszamy na stronę internetową rury-bezszwowe.pl

Czytaj więcej...

baner proautomaticskleppl