banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

Fioletowy, Turkusowy.
Przewody o tym kolorze posiadają dowolne zastosowania, czasami są przewodami ujemnymi w zasilaniu prądu stałego.


Czerwony 
Kolor czerwony najczęściej jest stosowany w obwodach niskiego napięcia prądu stałego, do oznaczenia dodatniego przewodu zasilającego np. (230VAC). Kolorem czerwonym czasem oznacza się linie przesyłu danych w budynkach z instalacją inteligentną.


Pomarańczowy 
Tym kolorem są oznaczone obwody oświetleniowe służące do oświetlenia podczas napraw czy konserwacji. Obwody wraz z wtyczką i gniazdem służą wyłącznie do podłączenia narzędzi i przyrządów służących podczas napraw konserwacyjnych czy napraw. Tą barwą oznacza się również obwody zabezpieczeń ponad napięciowych, które stosuje się do wyłączania samoczynnego w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia zasilania; obwody zasilające wyposażenie, w których powinno się zwykle pozostawić zasilenie w celu zapewnienia właściwego działania.


Brązowy
Ta barwa przewodu posiada dowolne zastosowanie. W większości przypadków brąz stosowany jest jak kolor czarny do oznaczania obwodów o mocy 230V lub 400V


Warto przeczytać: Kolory Przycisków Stosowanych w Automatyce PrzemysłowejBiały 

Zastosowanie dowolne. W Stanach Zjednoczonych tym kolorem oznacza się przewód fazowy w instalacjach 115V


Szary 
Jest podstawowym kolorem do oznaczenia przewodów fazowych w obwodach, urządzeniach i systemach energetycznych. W urządzeniach niskiego napięcia ma dowolne zastosowanie.


Niebieski 
Najczęściej stosowany jest do identyfikacji przewodu zasilania prądu stałego dodatniego, bądź ujemnego. Nie należy używać do identyfikacji przewodu neutralnego oraz obwodów sterowania prądu stałego.


Jasnoniebieski
Przewód o tym kolorze jest przewodem neutralnym. Czasami używa się koloru jasnoniebieskiego bądź biało- niebieskiego do oznaczenia ujemnego przewodu. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie można spotkać identyfikowanie przewodu neutralnego z kolorem białym.


Czarny 
W przewodach wielożyłowych służących do sterowania wszystkie żyły mogą być czarne, ale ponumerowane kolejno. W instalacji samochodowej oraz urządzeniach niskonapięciowych kolorem czarnym zaznacza się przewód zasilania ujemnego.


Żółty z Niebieskim 

Ta kombinacja kolorystyczna jest zastrzeżona we wszystkich normach i nie wolno jej wykorzystywać do innych celów. Dopuszczana jest jedynie do celów sygnałowych, ale pod warunkiem, że jednocześnie w urządzeniu nie występuje przewód ochrony. Dla bezpieczeństwa pojedyncza barwa żółta i pojedyncza barwa zielona nie powinna być stosowana w przypadku, gdy jest możliwość pomyłki z dwubarwnym oznaczeniem żółtozielonym. W automatyce kolor żółty można spotkać tez jako izolację zewnętrzną przewodu komunikacyjnego protokołu ASI.

 f  t  y

oficjalny partner festo