banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

proautomatic EPROM

Programowanie pamięci EPROM
EPROM programowany jest przy pomocy urządzenia elektrycznego, które podaje na dren tranzystora napięcie wyższe niż normalnie używane w obwodach elektrycznych- zwykle jest to ok. 17 V, zaś w układach cyfrowych stosuje się napięcia od 3 do 5 V. Napięcie programujące zdolne jest do chwilowego przebicia izolacji wokół bramki pamiętającej.  Po przebiciu cienkiej warstwy izolacji i wpuszczenia do bramki pamiętającej określonego ładunku elektrycznego zachodzi proces programowania układu. Obecność ładunku elektrycznego na stałe zatyka tranzystor niezależnie od stanu bramki.Warto też przeczytać:PotencjometrKasowanie pamięci EPROM
Kasowanie pamięci EPROM polega na odprowadzeniu ładunku z bramki. Pamięć może zostać skasowana jedynie przez wystawienie jej na działanie silnego światła ultrafioletowego, które jonizuje izolator umożliwiając przy tym odpłynięcie zgromadzanego ładunku lub elektrycznie.

Cechy Charakterystyczne pamięci EPROM
EPROM jest pamięcią wielokrotnego programowania. Można rozpoznać po przezroczystym okienku, które jest zrobione ze szkła kwarcowego i znajduje się na górze układu. Przez okienko widać krzemową kość, okienko umożliwia dostęp światła ultrafioletowego w razie konieczności skasowania. EPROM jest w stanie przechowywać dane przez ok 10-20 lat, pozwalając na ok tysiąc cykli zapisu oraz dowolną liczbę cykli odczytu.

 f  t  y

oficjalny partner festo