banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

transformator proautomaticDo czego potrzebny jest transformator? 

Dzięki transformatorowi możliwa jest zmiana napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia, które jest idealne do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Transformator umożliwia przemianę wysokiego napięcia na niskie napięcie, które jest stosowane i odbierane przez poszczególne odbiorniki. Zmiana napięcia w sieci elektroenergetycznej zachodzi w kilku stopniach poprzez stacje transformatorowe. W elektrowniach napięcie generatora zawiera się w granicach od 6 kV do ponad dwudziestu kV. Dlatego stosowane tam są transformatory blokowe, które pomagają podwyższyć napięcie z poziomu napięcia generatora, na poziom sieci przemysłowej.

Budowa transformatora 

Transformator zbudowany jest jest z dwóch zasadniczych elementów, czyli stalowego rdzenia i miedzianych lub aluminiowych uzwojeń zwanych też cewkami. Rdzeń to obwód magnetyczny transformatora, który służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Zbudowany jest on z kolumn, które obwinięte są uzwojeniem oraz jarzmami, które łączą kolumny. Rdzeń transformatora najczęściej wykonywany jest z cienkich i zaizolowanych silnie nakrzemionych blach, dzięki czemu zmniejszane są straty powstające wskutek prądów wirowych

Transformator posiada obwody elektryczne, które są uzwojeniami osadzonymi w kolumnach i wykonane z izolowanych przewodów miedzianych lub aluminiowych. Oba uzwojenia są odseparowane, czyli nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami, a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne.


Rodzaje uzwojeń
W transformatorach stosowane jest kilka rodzajów uzwojeń, za najczęściej stosowanym uznaje się uzwojenie cylindryczne, w którym oba uzwojenia pierwotne i wtórne wykonywane są w formie koncentrycznych cylindrów. Oba cylindry znajdują się na jednej kolumnie. Uzwojenie dolne jest bezpośrednio osadzone na kolumnie, zaś uzwojenie górne na uzwojeniu dolnym. Oba uzwojenia są oddzielone izolacją, zarówno od kolumny jak i od siebie.

Zasada działania transformatora  

Uzwojenie pierwotne podłączone do źródła prądu przemiennego powoduje przepływ w nim prądu przemiennego. Wywołuje to powstanie zmiennego pola magnetycznego, który przewodzony jest przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe cewki, które zwane są wtórnymi. Zmiana pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w której powstanie zmienna siła elektromagnetyczna, czyli napięcie.

 
Straty mocy

Gdy transformator rzeczywisty pracuje, czyli przenosi energię z uzwojenia pierwotnego na wtórny, tracona jest część mocy. Ma to miejsce w rdzeniu transformatora, oraz uzwojeniu. Stosunek mocy na stronie wtórnej do mocy pobieranej przez transformator określa sprawność transformatora. W takim wypadku stosuje się szkło metaliczne w budowie rdzenia transformatora, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie, nawet kilkukrotne straty, ponieważ w rdzeniu amorficznym nie zachodzą starty ciepła. Transformator amorficzny, czyli o miękkim rdzeniu, jest kilkukrotnie droższy od od zwykłych transformatorów. W transformatorach o dużych mocach ważną rolę odgrywa też starta w metalowych częściach konstrukcyjnych. W praktyce stosowane są róże sposoby zmniejszania tych strat poprzez wykonanie niektórych części transformatora z materiałów niemagnetycznych, na wewnętrznych ścianach kadzi instalowane są ekrany magnetyczne, są tez przypadki gdy całe kadzie wykonywane są ze stopów aluminium. 

 


Warto też przeczytać: O presostacie słów kilka


Rodzaje transformatorów 

Autotransformator, jest transformatorem, w którym jedno uzwojenie jest częścią drugiego, posiada większą liczbę uzwojeń oraz wiele wprowadzonych z tego samego uzwojenia.
Uzwojeń można spotkać kilka, często spotykane są transformatory o dwóch dolnych napięciach, lub trzech różnych.

Transformatory wielofazowe są wykorzystywane są w systemie prądu wielofazowego. Takich transformatorach poszczególne rdzenie mogą mieć części wspólne.

Transformator elektroenergetyczne dla niskich napięć izolowane są za pomocą powietrza, dla wyższych są stosowane oleje transformatorowe, który pełni też funkcje chłodzące. Tranformator o dużej mocy, może być dodatkowo wyposażony w radiator, lub chłodnie i wentylatory, jak również w rozbudowane systemy zabezpieczeń.
 f  t  y

oficjalny partner festo