banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

Zastosowanie komputera przemysłowego

Komputer przemysłowy głównie jest wykorzystywany przez zakłady przemysłowe, chociaż mogą być stosowane też jako komputery wbudowane. Komputery przemysłowe mają za zadanie kontrolować i sterować procesami przemysłowymi. Architektura logiczna takiego komputera przemysłowego może być w pełni kompatybilna z komputerami osobistymi PC. Takie rozwiązanie komputer przemysłowy może być sprzętem do specyficznych zastosowań jednocześnie będąc dobrze udokumentowanym i znanym.


Architektura komputera przemysłowego

Komputer przemysłowy nie musi być wyposażony w masową pamięć o dużych gabarytach, ponieważ zazwyczaj wyposaża się go w pamięc Flash, na której znajduje się system operacyjny komputera przemysłowego, oraz potrzebne aplikacje. Komputer przemysłowy posiada zintegrowaną kartę sieciową, która pozwala mu na łatwe łącznie takich komputerów w system rozproszony terytorialnie, co jest istotne w dużych zakładach przemysłowych. Często do płyty głównej komputera przemysłowego podłączony jest wyświetlacz LCD, który pozwala wykorzystać komputer przemysłowy do wizualizacji procesu przemysłowego. Powszechnie wykorzystywanym standardem przemysłowym jest PC-104 w produkcji jest sporo typów kart np.: modemy telefoniczne, modemy GSM, odbiorniki GPS, karty pomiarowe. Każdy komputer przemysłowy dysponuje jakimś interfejsem, którym może porozumiewać się z urządzeniami dokonującymi bezpośredniego działania na linii produkcyjnej. RS-485 i RS-232 są najpowszechniejszymi interfejsami, coraz mocniejszą pozycję mają FireWire oraz USB.


Warto też przeczytać: Czujnik fotoelektryczny zmysłem detekcji każdej maszynySystem operacyjny oraz aplikacje komputera przemysłowego

Komputer przemysłowy, dzięki temu że pracuje na procesorze o architekturze IA-32, jest kompatybilny ze zwykłymi komputerami PC. Pozwala to stosować na nim popularne systemy operacyjne np. Microsoft, czy Linux. Komputery przemysłowe stosuje się w kontrolowaniu procesów, dlatego zwykle uruchamiane są na nich systemy operacyjne czasu rzeczywistego takie jakie QNX, RTLinux, bądź Windows CE. Nie wszystkie komputery przemysłowe mają tak rozbudowane możliwości podłączenia peryferiów, jak opisane wyżej. Wówczas architektura podobna jest taka, jak w komputerach przemysłowych wbudowanych. W takim przypadku aplikacje i systemy operacyjne wygrywane ą przez łącze do pamięci komputera przemysłowego z komputera ma którym oprogramowanie jest tworzone.

 f  t  y

oficjalny partner festo