banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

Historia CNC

Na początku pierwsze obrabiarki, które umożliwiały automatyzację produkcji mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów bez możliwości przeprogramowania. Dopiero po nich powstały pierwsze maszyny numeryczne, był to początek lat 50 ubiegłego wieku, dokładnie 1952 rok. Twórcami maszyny byli Johan Parsons oraz US Air Force. Do programowania tychże maszyn używano dziurkowanych taśm oraz kart. Pierwsze CNC używały sprzętu NC, a komputer był używany do wykonywania obliczeń i edycji. Pierwsza obrabiarka, która została uruchomiona wyposażona była w pionowe wrzeciono, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną, zakodowaną binarnie. Lata 80, to tak naprawdę mocny rozwój technologii CNC, wówczas pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów.


Procesy wytwarzania przy pomocy CNC

Proces skomputeryzowanego wytwarzania składa się z kliku faz. Pierwszą fazą jest projektowanie wspomagane komputerowo CAD, następnie projekt jest przetwarzany na plan sterowania maszyn CAM, i ostatnia faza czyli właściwe wykonanie CNC.


Warto też przeczytać: Komputer przemysłowy, komputer do zadań specjalnychNadzór maszyny  CNC

Nadzór pracy maszyny CNC odbywa się za pomocą programów i sterowników, które komunikują się z użytkownikiem (operatorem), używając przy tym interfejsu użytkownika. Interfejs obecnie jest graficzny i pozwala na wczytywanie, edycję i zaprogramowanie programów obróbki, wprowadzenie korekt, przesuwanie układu, zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.

-Sterowanie kształtowe tzw. ciągłe, realizuje dowolny ruch (proste, łuki, skosy, krzywe), wykonując cały zakres figury bądź bryły: Sterowanie kształtowe 2D, sterowanie kształtowe 2 i ½ D, sterowanie kształtowe 3D.
-Sterowanie punktowe, narzędzie jest pozycjonowanie w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu,
-Sterowanie odcinkowe, realizuje ruchy robocze czyli narzędzie przemieszcza się zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych.


CNC obecnie

Dzięki technologii NC doszło do niesamowitej rewolucji w przemyśle wytwórczym. Obecnie każda firma z branży jest wyposażona w obrabiarki bądź centra obróbkowe sterowane numerycznie. W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego i nawet dostęp do tanich kompozytów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania urządzeniami CNC wśród małych przedsiębiorstw oraz hobbistów. Dzięki temu powstają liczne obrabiarki oraz drukarki 3D

 f  t  y

oficjalny partner festo