banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

Przyrząd pomiarowy pojęciem obejmującym też inne urządzenia 


Nowsze mierniki są wyposażone w wyświetlacze cyfrowe, które wyświetlają wielkości zamiast podziałki i wskaźnika. Miernik w szerszym pojęciu nazywany jest przyrządem pomiarowym. To pojęcie obejmuje też urządzenia, które rejestrują wartości, generatory pomiarowe, analizatory, wzorce itd. Najczęściej spotykanym miernikiem jest miernik wielkości elektrycznych i przyrządy które służą do pomiarów meteorologicznych.


Rodzaje mierników 

Amperomierz

Jest miernikiem, który mierzy natężenie prądu elektrycznego. W zależności jaki posiada zakres, amperomierz może być też nazywany kiloamperomierzem, miliamperomierzem, bądź mikroamperomierzem. Spotkać możemy amperomierze cieplne i termoelektryczne wykorzystujące efekt nagrzewania przewodu, w którym płynie prąd. Mierniki cieplne, czyli amperomierze cieplne stosowane są w obwodach wielkiej częstotliwości, gdzie cewka amperomierza magnetycznego dzięki indukcyjności wprowadzała by duże zmiany w obwodzie. Amperomierze cęgowe są specjalną odmianą mierników, które nie są podłączane do obwodów elektrycznych. Mierniki tego typu otacza przewód w którym jest mierzone płynące napięcie.

Woltomierz

Za pomocą tego miernika odbywa się mierzenie napięcia elektrycznego. Włącza się go równolegle do obwodu elektrycznego. Odpowiednie urządzenie powinno posiadać nieskończenie dużą rezystencję wewnętrzną. Obwód, w którym dokonywany jest pomiar napięcia, może mieć różną konfigurację oraz parametry. Pod wpływem włączenia woltomierza do obwodu powinny ulec zmianie, obarczając wynik pomiaru błędem, ponieważ woltomierze często czerpią energię z układu.


Warto też przeczytać: Sterowniki PLC, mikroprocesorowe urządzenie do sterowania


 

 

 f  t  y

oficjalny partner festo