banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


  

Niezwykle lekki obiekt latający z inteligentną kinematyką

Dzięki połączeniu zintegrowanej elektroniki pokładowej z zewnętrznym systemem śledzenia ruchu, ultralekki obiekt może poruszać się w sposób pół-autonomiczny w określonej przestrzeni w powietrzu.

   Należy ona do rzędu Chiroptera - jedynego ssaka, który może aktywnie latać. Szczególną cechą charakterystyczną jest ich cienka elastyczna latająca membrana, która rozciąga się od rozciągniętych kości śródręcza i palców aż do stawów stopy. W locie zwierzęta kontrolują krzywiznę membrany palcami, pozwalając im poruszać się aerodynamicznie i sprawnie w powietrzu. W ten sposób osiągają maksymalne podniesienie nawet podczas wykonywania powolnych manewrów

 

lekki obiekt latający

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: Sektory biznesowe Festo - Automatyka i dydaktyka


 

Zwinna kinematyka oparta na naturalnym modelu

   Dzięki rozpiętości skrzydeł 228 cm i długości ciała 87 cm sztuczna Rudawka waży zaledwie 580 g. Podobnie jak w naturze, jego kinematyka skrzydła jest również podzielona na części pierwotne i wtórne oraz pokryta elastyczną membraną, która biegnie od skrzydeł aż do stóp. To sprawia, że jego powierzchnia skrzydła jest stosunkowo duża, co pozwala na niskie obciążenie powierzchniowe. Podobnie jak w przypadku modelu biologicznego, wszystkie punkty przegubowe znajdują się na jednej płaszczyźnie, co oznacza, że BionicFlyingFox może indywidualnie kontrolować i składać skrzydła.

 

zwinna kinematyka

Fot. festo.com

 

Specjalnie opracowana membrana

   Membrana tego modelu jest cienka, ultralekka i jednocześnie wytrzymała. Składa się z dwóch nieprzepuszczających folii i dzianej tkaniny z elastanu, które są połączone ze sobą w około 45 000 miejsc. Ze względu na swoją elastyczność pozostaje prawie nieobciążona, nawet gdy skrzydła są schowane. Struktura plastra miodu zapobiega powiększaniu się mniejszych pęknięć w membranie. Oznacza to, że BionicFlyingFox może kontynuować latanie, nawet jeśli tkanina dozna niewielkich uszkodzeń.

 

membrana

Fot. festo.com

 

Półautonomiczne latanie w określonej przestrzeni

   Aby BionicFlyingFox mógł poruszać się w sposób pół-autonomiczny w określonej przestrzeni, komunikuje się z systemem śledzenia ruchu. Instalacja stale rejestruje swoją pozycję. W tym samym czasie system planuje tor lotu i dostarcza do tego niezbędne polecenia sterujące. Start i lądowanie odbywa się recznie przez pilota. W locie sterowanie przejmuje autopilot.

 

Ruchomy system kamer dla dokładnej lokalizacji

   Ważną częścią systemu śledzenia ruchu są dwie kamery na podczerwień, które spoczywają na jednostce pan-tilt. Dzięki temu można je obracać i przechylać w taki sposób, aby z ziemi mogły śledzić cały lot BionicFlyingFox. Kamery wykrywają Rudawkę za pomocą czterech aktywnych markerów podczerwieni przymocowanych do nóg i końcówek skrzydeł.

 

ruchomy system kamer

Fot. festo.com

Uczenie maszynowe idealnej ścieżki lotu

   Obrazy z kamer trafiają do centralnego komputera głównego. Ocenia on dane i koordynuje lot z zewnątrz jak kontroler ruchu lotniczego. Co więcej, wcześniej ustalone ścieżki są zapisywane w komputerze, które określają tor lotu dla BionicFlyingFox podczas wykonywania manewrów. Ruchy skrzydeł wymagane do idealnego wykonywania zamierzonych kursów są obliczane przez sam model za pomocą wbudowanej elektroniki i złożonych wzorców zachowań.

   BionicFlyingFox otrzymuje niezbędne do tego algorytmy z głównego komputera, w którym są one stale ulepszane. Jest więc w stanie zoptymalizować swoje zachowanie podczas lotu, a tym samym podążać coraz precyzyjniej za ściśle określonym kursem wraz z kolejnym przelotem.  

 

uczenie maszynowe

 Fot. festo.com

 

 

 

 

 

 f  t  y