banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Roboty zainspirowane królestwem zwierząt
Osoby, które interesują się dziedziną robotyki niewątpliwie już słyszeli, że Festo który zajmuje się automatyzacją i robotyką, jest w posiadaniu pomysłowego patentu swoich robotów. Firma zainspirowała się zwierzętami, ich ruchem i zachowaniem. Festo każdego roku zaskakuje fanów inspiracjami i pomysłami swoich robotów, które zdają się być z roku na rok coraz bardziej inteligentniejsze. W tym roku nie było inaczej.  

 

bioniczne mrwki festo proautomaticFot. festo.com

Ogromna bioniczna mrówka
Części do prototypowych mrówek powstały przy użyciu drukarki 3D. Firma przy tym projekcie, jak zawsze starała się inspirować na królestwie zwierząt.  Te ogromne bioniczne mrówki praktycznie niczym się nie różnią od swoich naturalnych pierwowzorów… No, oprócz wielkości. Mrówki Festo mają 13,5 centymetra długości, czyli mniej więcej są wielkości dłoni. Mrówki są stworzeniami społecznymi i instynktownie współpracują ze sobą. Taką samą cechę starali się nadać bionicznej mrówce inżynierowie ze stajni Festo, którzy zaprogramowali robota tak, aby poszczególne decyzje jednej mrówki miały wpływ na wspólny cel, który jest przez nie realizowany. Efekt? Bioniczne mrówki potrafią przenosić duże obiekty z punktu a do punktu b. Cały mechanizm współpracy sprawdza się doskonale. Jest to możliwe dzięki systemowi kamer i czujników, które pomagają mrówce określić swoje położenie i wymiary obiektu, zaś mocne szczęki na podbródku pozwalają jej mocno chwytać i unosić dany przedmiot, a dzięki bezprzewodowej telekomunikacji podejmować współpracę z innymi mrówkami.


Roboty bioniczne w służbie człowieka

Bioniczne mrówki powstały w ramach programu „Bionic Learning Network”, czyli są jednym z weilu projektów małych inteligentnych robotów współpracujących i naśladujących zachowanie owadów. Jednym z innych projektów nad którym pracują obecnie inżynierowie z Festo są współdziałające ze sobą motyle. Wszystkie te roboty powstają po to, by w przyszłości wspomóc człowieka w ciężkich pracach, lub tam gdzie zwyczajnie  nie będzie mógł dotrzeć przez bariery biologiczne.


festo bioniczne morwki proautomatic

Fot. festo.com

Drukowane mrówki
Drukowane mrówki są doskonałym pierwszym krokiem w tym kierunku. Firma Festo wyjaśnia, że BionicANT’s zasadniczo zbudowana jest z wydrukowanych w technice 3D pancerzy, które są wypełnione układami elektronicznymi. Plastikowe organy zostały stworzone za pomocą druku laserowego i spiekania w 3D. Wyposażone są w antenę, która pozwala ładować się mrówce indukcyjnie. Nóżki i chwytak wykonane są z ceramicznych siłowników, aby zapewnić szybki, zwarty i precyzyjny ruch.

festo bioniczne mrwki budowa proautomatic

Fot. festo.com

 f  t  y