banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Festo wzoruję się na królestwie zwierząt
Festo co prawda już jakiś czas temu zadebiutowało w tej dziedzinie projektem SmartBird, czyli napełnionym helem ptakiem z bijącymi skrzydłami w celu zwiększenia lub zmniejszenia poziomu lotu, potem pojawił się robot kształtem przypominający ważkę, czyli BionicOpter, który wraz z eMotionSpheres pokazał, że autonomiczne roboty potrafią poruszać się w zamkniętej przestrzeni bez kolizji.


proautomatic eMotionButterflies festo

Fot. festo.com


Ultralekka konstrukcja i skoordynowany lot zbiorowy

W projekcie eMotionButterflies Festo połączyło ultralekką konstrukcję i skoordynowany lot zbiorowy motyli w pomieszczeniu zamkniętym. Motyle posiadają 50 centymetrów rozpiętości skrzydeł i ważą niespełna 30 gramów. Skrzydła potrafią wykonać dwa pełne ruchy w ciągu sekundy, a bateria 7.4 V litowo- polimerowa pozwala motylowi latać przez ok trzy minuty po czym konieczne będzie ładowanie trwające ok. 15 minut. EmotionButterflies potrafi osiągnąć prędkość 2,5 metra na sekundę, a diody podczerwieni, kompas, czujniki inercyjne, oraz żyroskopy są używane do koordynacji i to właśnie one pomagają motylowi mówiąc mu, jak i gdzie ma się poruszać w trójwymiarowej rzeczywistości.

festo eMotionButterflies prautomatic

Fot. festo.com

Skrzydła wzorowane na prawdziwywch owadach
Festo przy projektowaniu skrzydła wzorowało się na prawdziwych motylach, dzięki czemu posiadają one między górną a dolną częścią szczelinę powietrzną, która pozwala bionicznemu motylowi osiągać jeszcze lepsze wyniki lotne i optymalizować opór powietrza, który z kolei przyczynia się do skrócenia czasu wykonania jednego pełnego ruchu skrzydeł. Ponadto konstrukcja skrzydeł bionicznego owada jest ultralekka i maksymalnie duża, dzięki czemu na pewno mają lepszą nośność.Warto się zainteresować: BionicANT's, czyli inteligentna mrówka od Festo


Dane zbierane na bieżąco za pomocą kamer na podczerwień 
Każdy motyl odbiera i analizuje swój tor lotu bezprzewodowo z centralnego komputera, który z kolei czerpie dane z dziesięciu kamer na podczerwień. Kamery mierzą dynamicznie położenie i odległość między sobą każdego motyla skanując otoczenie 160 razy na sekundę i wysyłając dane do głównego komputera, który na ich podstawie bieżąco planuje ścieżki lotu dzięki czemu motyle unikają kolizji ze sobą jak i otoczeniem. Jeden bioniczny motyl jest w stanie obserwować świat przez co najmniej dwie kamery. Kamera odfiltrowywuje wszystko oprócz światła podczerwonego, dzięki czemu przechwycony zostaje tylko błysk diody podczerwieni emitowany przez motyla. Na ich podstawie kamery otrzymują dane takie jak poziom lotu, prędkość, orientacja i względna odległość między motylami.


eMotionButterflies festo proautomatic

Fot. festo.com

Roboty wspomogą człowieka
Budowa bionicznych motyli jest zdecydowanie dobrym krokiem firmy Festo w kierunku badań nad fabrykami przyszłości i zastąpienia, bądź wspomożenia człowieka w jego codziennej pracy, która nie rzadko bywa niebezpieczna.


 

 f  t  y