banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Strumieniowe mięśnie
Aquaray, bo tak  inżynierowie Festo nazwali zdalnie sterowanego bionicznego robota płaszczkę z napędem hydraulicznym. Jego kształt i kinetyka są wzorowane na prawdziwych płaszczkach. Bioniczne strumieniowe mięśnie Festo, służą jako siłowniki w urządzeniu. W dużej mierze urządzenie składa się z pustych w środku rurek i elastomerów ze zintegrowanym tkanej aramidowych włókien. Gdy mięsień jest wypełniony powietrzem bądź wodą jego średnica zwiększa się i kurczy w kierunku wzdłużnym, dając płynny elastyczny ruch.  Przy tworzeniu Aqua Ray został wykorzystany wspominany w innym wpisie platforma Fin Ray Effect, który stanowi centralną jednostkę sterowania napędem w tym projekcie. Przypomnijmy, Fin Ray Effect, jest konstrukcją, która wywodzi się z funkcjonalności anatomii ogonowej rybiej płetwy niemal idealnie, jak w prawdziwej. Jest to spowodowane mechaniką płetw płaszczek, które są konstrukcją nośną, a „skrzydła” płaszczki są łukowate, dzięki czemu zapewniają równomierny rozkład sił, dzięki czemu sprawia to, że jest bardzo wydajnym mechanizmem.


Festo AquaRay Proautomatic

Fot. festo.com


Cała tajemnica twki w sercu  

Energia napędowa jest generowana przez serce Aquaray, czyli przez pompę łopatkową, która jest centralną komórką napędzaną przez wodę. Woda przez pompę jest przenoszona pod ciśnieniem za pomocą zaworów specjalnie opracowanych do trzech antagonistycznych mięśni, które przetwarzają to na ruch skrzydła.  Siła ich skurczu jest przenoszona przez sztuczne kręgowe ścięgna wysokiej wytrzymałości Dyneema, poprzez szpule oraz osłonki do skrzydła i ogona, co z kolei przekształca ścięgna do skoku 55 mm w pionie i amplitudy skrzydła większej niż 550mm.

Festo Proautomatic AquRay

Fot. festo.com

Szczelne pokrycie szkieletu
Dzięki zastosowaniu w bionicznym robocie Festo nowych elastycznych materiałów dla wszystkich ruchomych części. Sztuczna skóra odkształca się i dopasowywuje do charakterystyki skrzydła i ogona w danym momencie, dzięki czemu możliwa byłe odwzorowanie kinetyki morskiego stworka, jakim jest płaszczka. Woda jest niezbędna do działania AquaRay, ponieważ całkowicie autrntyczny ruch może być osiągnięty tylko i wyłącznie w połączeniu z tym medium i jego szczególnymi cechami. Zmiana kierunku działania siły dokonywane przez ścięgna, mogą być przeprowadzane przez „mięśnie” grzbietowe i klatki piersiowej, zapewniając tym samym więcej miejsca do przechowywania i przetwarzania energii wraz elementami sterującymi i sensorycznymi.Warto się zainteresować: AquaPenguin, robot pingwin od inżynierów Festo


Inspekcja dna morskiego z pomocą AquaRay   
Aquaray Festo może doskonale manewrować i może być obsługiwany w dwóch trybach. Jako hydrostatyczny szybowiec, lub aktywnie trzepotanie skrzydeł. To przyczynia się do znacznych oszczędności energii.  Dzięki swojej formie i trybie napędu AquaRay nadaje się do zastosowań w różnych dziedzinach badań morskich, bez szkody dla środowiska morskiego. Zastosowane Aqua Promieni oraz zamkniętego szkieletu i braku obrotowych części takie jak śmigła pozwalają na stosowanie go nawet w obszarach szczególnie wrażliwych, nadaje się w szczególności do inspekcji rurociągów, kabli lub dna morskiego. Mimo niewielkiej powierzchni czołowej o niskim oporze przepływu, jego kształt ciała daje dużą poziomą powierzchnię sprawia, że AquaRay jest idealnym bionicznym nośnikiem dla modułu systemów sonarowych oraz innych sond pomiarowych.  

 f  t  y