banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 
Pneumatyczny lekki robot z ludzką dynamiką ruchów

Niezależnie czy mocno chwytamy lub ostrożnie podnosimy, delikatnie dotykamy albo silnie naciskamy – dla nas ludzi możliwość wykonywania ruchów zawsze wiąże się z koniecznością używania przeciwstawnych mięśni. Deweloperzy technicznie wdrożyli tą zasadę agonisty (gracza) i antagonisty (przeciwnika) w ich Cobocie we wszystkich siedmiu stawach.

Istnieją trzy osie obrotu w obrębie ramienia, po jednym w łokciu i dolnej części ramienia jak i dwie osie w nadgarstku. W każdej z nich jest obrotowa łopatka z dwiema komorami powietrza. Są to pary napędów, które mogą być wykorzystywane jak mechaniczna sprężyna dzięki napełnianiu ich sprężonym powietrzem.

bioniczny robot

Fot. festo.com

 

 


Warto się zainteresować: Bioniczna ważka Festo


Bezpieczna obsługa i intuicyjna funkcjonalność

Unikalna koncepcja napędu pozwala na dokładne określenie siły robota. Dzięki temu można ustalić sztywność jego ramienia. W przypadku kolizji, ramie automatycznie się wyłącza i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Ta cecha systemu, jak i lekkość ramienia pozwalają na używanie go bez klatki ochronnej co umożliwia bezpośrednią i bezpieczną współpracę między maszyną a człowiekiem.

BionicCobot jest obsługiwany intuicyjne, za pomocą graficznego interfejsu opracowanego w domu. Za pomocą tabletu użytkownik może dosyć łatwo nauczyć robota akcji jaką ma wykonywać i uporządkować ją w dowolnej sekwencji. Dzięki platformie ROS (Robot Operating System) zaprogramowane wcześniej sekwencje docierają do Terminala Ruchu Festo (Festo Motion Terminal), który steruje i kontroluje ruch robota.

Cobot sterowanie

Fot. festo.com

 

Wiele potencjalnych zastosowań aby odciążyć człowieka

W przyszłości BionicCobot mógłby odciążyć ludzi w wielu miejscach, gdzie stosowane są powtarzające się, bezmyślne a nawet niebezpieczne i niezdrowe sekwencje ruchu. Poprawiłoby to ergonomie w miejscu pracy i zwiększyło produktywność. W zasadzie w produkcji, pracy ręcznej czy konserwacji, pneumatyczny lekki robot mógłby być prosto i ekonomicznie użyty do częściowej ich automatyzacji.

Możliwe scenariusze na przyszłość

W przyszłości system może być znacznie wzmacniany i rozszerzany, jeśli zajdzie taka potrzeba: na przykład dzięki dodaniu kontroli mową, przetwarzaniu obrazów, śledzenie na podczerwień lub sztucznej inteligencji. Specjalnie stworzona technologia oprogramowania taka jak interfejs użytkownika może być przeniesiona na inne roboty z podobną mechaniką.

Jako że BionicCobot może pracować w brudnym i niezdrowym środowisku, może być użyty w telemanipulacji. Przy pomocy okularów VR, osoba byłaby w stanie kontrolować ramie robota tak samo jak swoje własne.

Cobot fot 2

 Fot. festo.com

  

 

 f  t  y