banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 
Techniczna konfiguracja chwytaka

Uchwyt składa się z cylindra dwustronnego działania. Jeden cylinder wypełniony jest powietrzem, podczas gdy drugi jest permamentnie wypełniony wodą. Ta druga komora jest wyposażona w elastyczną formę silikonową, która odpowiada językowi kameleona. Objętość dwóch komór jest tak zaprojektowana, że deformacje na części silikonowej są kompensowane. Tłok, który ściśle oddziela dwie komory od siebie posiada cienki pręt wewnątrz pokrywy silikonowej.

KameleonFesto schemat

Fot. festo.com

 

 


Warto się zainteresować: Macka Festo


Dostosowanie kształtu chwytaka dzięki inwersji

Podczas procedury chwytania, system sterowania prowadzi chwytak nad obiekt tak, aby silikonowa nasadka dotknęła czubka obiektu. Następnie górna komora jest odpowietrzana. Tłok porusza sie do góry dzięki wsparciu sprężyny oraz wypełniona wodą sylikonowa częśc wygina sie do środka. Jednocześnie system sterowania prowadzi chwytak dalej przez obiekt. Dzięki temu nasadka obtacza się wokoło podnoszącego obiektu, który może mieć każdy kształt dzięki ścisłemu dopasowaniu do przedmiotu. Elastyczny silikon pozwala na precyzyjne dopasowanie do szerokiego zakresu różnych geometrii. Wysokie tarcie statyczne materiału generuje silną przytrzymującą siłę. Oba mechanizmy trzymania i zwalniania sa uruchamiane pneumatycznie. Do procesu podtrzymania obiektu nie potrzeba żadnej dodatkowej energii.

Wydajna jakość ściśle sprężonego powietrza ułatwia koordynacje między systemem obsługi a chwytakiem podczas fazy chwytu. Siła i deformacja sylikonowej części może być bardzo precyzyjnie ustawiana za pomocą proporcjonalnego zaworu. Pozwala to na podnoszenie kilku części naraz.

KameleonFesto chwytak

Fot. festo.com

 

Potencjalne zastosowanie w Fabryce Jutra

Gdy raz przystąpi do działania, chwytak potrafi wykonywać zróżnicowane zadania. Ta funkcjonalna integracja jest możliwym sposobem jak systemy i komponenty w przyszłości mogą dostosować się do różnorodności produktów. Projekt pokazuje też jak Festo przyswaja nowe odkrycia z natury dla działalności na rzecz automatyki.

 KameleonFesto produkty

Fot. festo.com

 

 

  

 

 f  t  y