banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 

 

Wysoce wydajny system sterowania

 Sfery mają średnice 95 cm i są wypełnione helem. Każda jest napędzana ośmioma małymi śrubami napędowymi przymocowanymi do ich zewnętrznej powłoki. Napęd jest adaptacyjny i dostarcza taki sam nacisk w zarówno do przodu, jak i do tyłu reprezentując coś zupełnie nowego jeśli chodzi o latające przedmioty. Razem z systemem kamer i inteligentnym systemem sterowania są zdolne do najszerszego zakresu manewrów lotniczych – nawet bez sterowania przez człowieka.

eSphera sterowanie

Fot. festo.com

Pokojowy GPS dla dokładnej lokalizacji

 Festo wykorzystuje instalacje, aby pokazać system monitorowania i kontroli, który mógłby być zastosowany w fabryce przyszłości. Dziesięć kamer na podczerwień zainstalowanych w pomieszczeniu rejestruje sferę poprzez znaczniki (4 diody na podczerwień) i przekazuje informacje o pozycji do głównego komputera. W komputerze zapisane są ścieżki dla każdej ze sfer, gdy latają w formacji. Dzięki dodatkowo zapisanym wzorcom zachowań kule mogą też automatycznie poruszać się w przestrzeni. Nie występują kolizje nawet w chaotycznych sytuacjach, gdyż same schodzą sobie z drogi. Sfery mogą być też sterowane indywidualnie przez ludzi. Dzięki swojej lekkości i elastyczności śmigieł niestanową zagrożenia dla człowieka. Dzięki wiedzy zebranej podczas pracy nad BionicOpter powstał projekt adaptacyjnych śmigieł. Deweloperzy kontynuowali zasadę skrzydeł ze sztucznej ważki i przenieśli je do unikatowych napędów używanych przez kule.

eSphera GPS

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: ExoHand Festo


Identyczne osiągi ciągu w obu kierunkach

 Na sferze znajduje się osiem takich adaptacyjnych śrub napędowych. Dostarczają do 42 g ciągu zarówno do przodu, jak i do tyłu oraz są równie skutecznie w obu kierunkach. Do tej pory były stosowane w niewielu aplikacjach, na przykład jako napęd dla ciężkich statków. W obiektach latających jest to wydajna kombinacja równego ciągu w dwóch kierunkach. Ponieważ śmigła ważą mniej niż gram, kierunek lotu może być zmieniany prawie bez żadnego opóźnienia. Osiem napędów przymocowanych jest wzdłuż równika kuli, cztery z nich są przymocowane poziomo. Pozwalają one sferze latać, wznosić się i opuszczać szybko w górę i w dół. Dzięki czterem pionowym śrubom napędowym kula może poruszać się pionowo we wszystkich kierunkach i obracać się wokoło pionowej osi.

eSphera os pionowaeSphera os pozioma

Fot. festo.com

 

Dokładne pozycjonowanie dzięki technologi podczerwieni.

 Dziesięć kamer jest ustawionych w taki sposób, żeby mogły mapować całą przestrzeń lotu jako całość, każda sfera jest rejestrowana przez co najmniej 2 kamer. Dzięki specjalnym filtrom kamera tylko widzi światło podczerwone. Dzięki czterem diodom na podczerwień na kuli mogą określić jej położenie w przestrzeni, a nawet odróżniać poszczególne sfery od siebie.

Podczas gdy pasywne reflektory muszą być najpierw oświetlone, aktywne znaczniki na kuli same emitują światło podczerwone. Światło musi tylko przebyć drogę ze sfery do kamery. Porównując do pasywnych znaczników, większa przestrzeń może być rejestrowana taką samą ilością kamer. Markery nie świecą ciągle, zamiast tego migają tylko na milisekundę. To sprawia, że są długotrwałe i bardzo wydajne. Kamery zsynchronizowane z miganiem zapisują obraz i przekazują do głównego komputera.

eSphera kamery

Fot. festo.com

 

System monitorowania i nawigacji w fabryce jutra

 Instalacja może znaleźć konkretne zastosowanie w przyszłych budynkach fabrycznych.

Może być przypuszczalnie wykorzystany jako system monitorowania, który wskazuje określoną pozycję produktów w fabryce, analizie ich i poprawienia procesu produkcji. W dziedzinie logistyki system mógłby mieć zastosowanie w monitorowaniu małych robotów albo wózków widłowych.

Mówiąc ogólnie, może też pełnić funkcję systemu nawigacji -zarówno dla osób pracujących w fabrykach, jak i odwiedzających targi, muzea albo duże imprezy wewnętrzne. Z eMotionSpheres Festo realizuje koncepcje w której obiekty nie są tylko rejestrowane, ale aktywnie reagują na różne sytuacje i mogą poruszać się automatycznie.

  

 

  

 

 f  t  y