banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Zasada natualnych fal

Jeśli nie byłoby przypływów ani wiatru, morze byłoby gładkie jak szkło. Ruch wiatru nad powierzchnią wody wytwarza małe wsady, które rosną gdy są popychane przez wiatr. Jednak to, co jest poruszane przez fale to energia a nie woda. Cząsteczki wody w obrębie fali poruszają się w górę i w dół w kołowym ruchu, lecz w przybliżeniu pozostają w tym samym miejscu. Jednak fale przetaczają się na powierzchni oceanu.

WaveHandling fala1

Fot. festo.com

Ukierunkowany ruch siłowników pneumatycznych.

System WaveHandling zachowuje się w podobny sposób: podczas gdy każda pojedyncza dmuchawa porusza się w górę i w dół, fala przetacza sie po powierzchni przenośnika. System zaczyna się płasko. Pierwszy czubek tworzy się, gdy jeden albo więcej mieszków jest pod ciśnieniem. Obiekt, który był wcześniej nieruchomy zaczyna staczać się z fali aż zatrzyma się przy następnej dmuchawie. Inteligentne sterowanie systemu używa tej zasady, aby utworzyć grzbiet, który porusza się po całym polu i popycha towary z sobą. Urządzenie zawiera 216 połączonych z sobą modułów przymocowanych pod pokrywą, która tworzy powierzchnie przenośnika. Każdy moduł zawiera mieszek na górze, zintegrowany zawór MHA1 z Festo i odpowiednią elektronikę do kierowania zaworu. Kontrola mieszka jest napędzana pneumatycznie i może się rozszerzać i kurczyć o około 1 do 2 cm. Przenośnik jest zaopatrywany w moc i sterowanie poprzez wykorzystanie kanału sprężonego powietrza oraz kabla przechodzącego przez wszystkie moduły.

WaveHandling fala2

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: eMotionSpheres


Elastyczna struktura mieszka oparta o model biologiczny.

Moduły są wytwarzane przy użyciu selektywnego spiekania laserowego. Stosuje się cienkie warstwy proszku poliamidowego jedna po drugiej. Laser łączy każdą warstwę z warstwą poprzednią i utwardza ją tylko w miejscach określonych przez program. Ta technologia produkcji już była wykorzystana w Bionic Handling Assistant przy produkcji trąby słonia.

WaveHandling modul2

Fot. festo.com

 

Zintegrowana kontrola poszczególnych modułów

Zamontowany powyżej systemu przenoszenia system kamer rejestruje obiekty na przenośniku. Kamera przesyła obraz do komputera, który przetwarza je i uruchamia przenośnik za pomocą specjalnie opracowanego oprogramowania. W modułach mieszka, mikrokontroler otrzymuje polecenie poprzez magistrale CAN i przekazuje je do zaworów. Poszczególne miechy rozszerzają się, gdy zawór jest przełączony co powoduje, że powierzchnia w tym miejscu jest wypukła. Efektem końcowym jest obwód sterujący, który porusza obiekty na powierzchni w kontrolowany sposób umożliwiając przy okazji sortowanie w tym procesie.

WaveHandling kamera

Fot. festo.com

 

Natychmiastowe działanie w dowolnym układzie. 

System automatycznie wykrywa, jak poszczególne moduły są połączone. Komputer tworzy wirtualną mapę układu. Po wykryciu poszczególnych modułów przenośnik jest gotowy do pracy. Czas i wysiłek potrzebny do instalacji przenośnika jest zmniejszony, ponieważ ani dodatkowa jednostka obsługi, ani deflektor lub urządzenie do wydmuchiwania powietrza jest wymagane w procesie sortowania. 

WaveHandling uklad

Fot. festo.com

 

Nowa inspiracja dla automatyzacji jutra.

Potencjalne zastosowanie platformy jest w przemyśle spożywczym. Automatycznie przenosząc delikatne rzeczy, takie jak owoce, warzywa i sortowanie ich do następnego procesu. System WaveHandling mógłby być umieszczany w centrum jednostki transportującej w celu dystrybucji towarów do następnych przenośników po lewej lub prawej stronie. Zasada samo konfiguracji otwiera nowe możliwości w działaniach, gdzie podsystemy muszą być szybko i elastycznie integrowane z sekwencją produkcyjną.

WaveHandling sortowanie

 Fot. festo.com

  

 

 f  t  y