banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Sprytna i intuicyjna- zasada Learning Gripper

 W konkretnych okolicznościach chwytak wyznacza sobie zadanie obracania piłki tak, że konkretny punkt piłki jest skierowany ku górze. W oparciu o zasadę prób i błędów, inteligentny system uzyskuje więc sekwencje ruchów wymaganych do osiągnięcia tego celu. Im więcej czasu spędza ucząc się, tym dokładnej wykonuje swoje zadanie.

LearningGripper spryt1

Fot. festo.com

 Zmniejszenie nakładu programowania

 Dzięki Learning Gripper Festo demonstruje, jak w przyszłości systemy będą mogły wykonywać skomplikowane zadania niezależnie, bez konieczności czasochłonnego programowania. Gdy konwencjonalna procedura jest stosowana, deweloper musi przypisać oddzielne działanie do każdego możliwego stanu palców i piłki. Z reguły określane są tylko podstawowe działanie i możliwe pozycje palców programu Learning Gripper, a także funkcja informacji zwrotnej ze środowiska. Chwytak jest tylko informowany co robić, a nie jak to robić. Złożona strategia ruchu potrzebna do tego jest rozwijana niezależnie przez algorytmy uczenia się chwytaka- bez dalszego programowania.  

LearningGripper programowanie

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: Dual Wing Generator


 Transfer wiedzy do innych chwytaków

 Poprzez przesyłanie strategi z jednego chwytaka do drugiego, drugi chwytak jest zaopatrzony o wcześniejszą wiedzę tego pierwszego, którą może wykorzystać do skuteczniejszej własnej strategi.

Im bardziej podobny jest sprzęt dla dwóch chwytaków, tym bardziej wydajny jest transfer.

  

 Wysoka koordynacja

 Wycofanie, przesuwanie lub utrzymanie bieżącej pozycji – przy użyciu zaworów proporcjonalnych (MPYE) i nadajnika ciśnienia (SPTE) firmy Festo, 12 pneumatycznych dmuchaw można przenieść do dowolnego położenia pośredniego lub końcowego. Każdy palec może być poruszany w trzech kierunkach. W początkowej fazie ręka ma do dyspozycji 3^12 akcji, które mogą być wybrane, aby zmienić położenie piłki. Dzięki inteligentnej koordynacji palców i elastycznej strukturze dmuchaw, układ kinematyczny jest giętki i może swobodnie się poruszać. Może niezawodnie chwycić, podnosić, obracać nawet najbardziej wrażliwe obiekty- podobnie jak odpowiednik w naturze. Ludzka dłoń jest bardzo wszechstronnym narzędziem. Może być bardzo silna, jak również niezwykle delikatna i wrażliwa. Wiele cech prezentowanych przez przedmioty najlepiej docenia się rękami – na przykład kształt, rozmiar i fakturę, a także temperaturę i wagę.

LearningGripper skoordynacja

Fot. festo.com

 

 Zasada nagrody

 Początkowo Learning Gripper próbuje losowo obrócić piłkę tak, żeby jej etykieta znajdowała się na górze. Otrzymuje wiadomość zwrotną z czujnika położenia wewnątrz kuli wskazując, jak daleko jest etykieta od dłoni chwytaka – im większa odległość, tym bardziej pozytywne opinie. Z czasem algorytmy uczenia się opracowują strategię ruchu na podstawie tej informacji zwrotnej. Uchwyt dowiaduje się, która akcja musi być wykonana dla każdego określonego statusu. Wie on jak zmodyfikować swój ruch tak, aby odbierał jak najwięcej pozytywnych informacji zwrotnych a ostatecznie wykonał swoje zadanie niezawodnie. Dzięki temu Learning Gripper potrzebuje mniej niż godziny, aby nauczyć się mechanicznej strategi ruchu obiektu – od jego pierwszej próby do wiarygodnego wykonania wymaganego zadania. Drugi chwytak demonstruje proces, którego nauczył się poprzednio: podnosi piłeczkę i ustawia ją taka, aby w górnej części widać było wytłoczone litery.

LearningGripper zasada nagrody

Fot. festo.com

 Ciągłe zmiany w produkcji

 Sieć jest wszechobecna w wizji przyszłej produkcji. Urządzenia i systemy zrozumieją ich otoczenie w przyszłości i będą się ze sobą komunikować. Systemy samo konfiguracji i samo uczące będą trwale kształtować procesy produkcyjne w fabryce jurta. Dzięki możliwościom uczenia maszyn, niezależna realizacja skomplikowanych zadań będzie możliwa bez konieczności obszernego programowania. Jako główny producent automatyki pneumatycznej i elektrycznej, podstawową działalnością firmy Festo jest pomaganie w kształtowaniu fabryki przyszłości i dostarczanie swoim klientom dostosowanych do tego rozwiązań – zarówno kompletnych systemów produkcyjnych, jak i poszczególnych komponentów.

 

 

  

 

 f  t  y