banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Kinematyka czaszki ptaka

Pojęcie Power Gripper pochodzi z wykładu Prof. Dr. Marin Fischer, profesora Biologi Systemowej i Ewolucyjnej Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie. W swojej prezentacji na temat systemów chwytania w biologi omawiał między innymi złożoną kinematykę dzioba ptaka, który został opisany w 1994 roku przez Dr. Corneliusa Schilinga i dr. Klausa Zimmermana, pochodzących z Uniwersytetu Technologicznego. Z technicznego punktu widzenia ta zasada kinematyczna określana jest jako wiązanie Watta. Stanowi podstawę do rozważenia systemu chwytaków: warianty, zostały zrealizowane w formie chwytaków płaskich, przestrzennych i chwytaków punktowych. Tutaj zajmujemy się opisem płaskiego chwytaka.  

PowerGripper czaszka

Fot. festo.com

Zasady bioniczne i nowe procesy produkcyjne

W projekcie PowerGripper deweloperzy wdrożyli tę zasadę bioniczną, używając Fluid Muscle z Festo i połączyli ją z techniką produkcji laserowego spiekania metalu.

DMF-5 Fluid Muscle jest siłą napędową koncepcji chwytaka. Posiada zasadę mięśni antagonistycznych, w których mięśnie zginania i rozluźniania działają parami. Kiedy mięsień pneumatyczny jest napełniany powietrzem, zwiększa się jego średnica, ale jest skracany. Mięśnie pozwalają na elastyczny ruch w celu wdrożenia zasady wiązania Watta.

PowerGripper zasady biotyczne

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: Learning Gripper


Zoptymalizowany stosunek siły do masy.

Z wiązaniem Watta, stosunkowo duże otwory mogą być realizowane w bardzo małej przestrzeni montażowej. Dzięki lekkiej konstrukcji wraz z lekkim pneumatycznym mięśniem i stopem tytanu (Ai6Al-4V) jako materiałem podstawowych elementów PowerGripper z Festo osiąga bardzo korzystny stosunek siły do masy.

PowerGripper Sila do masy

Fot. festo.com

  

Unikatowa forma z generatywną produkcją

Lekkie konstrukcje na wewnętrznej i zewnętrznej tronie urządzenia PowerGripper zaprojektowane są zgodnie z siłami działającymi na element i mogą być wytwarzane tylko w tej formie za pomocą laserowego procesu spiekania, w którym metaliczny proszek jak zapiekany warstwa po warstwie za pomocą wiązki laserowej sterowanej przez 3D CAD. Zapewnia to niepowtarzalne możliwości w znajdowaniu form i umożliwia indywidualne drukowanie 3D złożonych produktów.

PowerGripper 3D CAD

Fot. festo.co,

 

Mechaniczne kinematyki wiązania Watta

Elementy mechaniczne urządzenia PowerGripper zawierają element podstawowy, dwa elementy palcowe, pręt pchający i trakcyjny oraz trójkąt odchylający, są to elementy kinematyczne wiązania Watta. Na spodzie podstawowego elementu znajdują się dwa otwory do mocowania chwytaka- na przykład robota. Zamontowane na górze są trzyosiowe mocowania elementów placowych i trójkąta odchylenia wraz z wnękami zapewniającymi swobodę ruchów przy otwieraniu palców i odchyleniu trójkąta. Trójosiowe elementy mocujące tworzą również trójkąt urojony jako punkty stałe łącznika Watta.

Fot. wikipedia.pl

Impet dla nowych koncepcji chwytaka.

Jako projekt badawczy PowerGripper z firmy Festo wykazuje dużą liczbę możliwości rozwoju nowych systemów chwytakowych. Dzięki lekkiej, a jednak wysoce stabilnej nadbudowie chwytaka cały system może być również produkowany w lekkiej konstrukcji; co z kolei powoduje bardziej energooszczędną pracę. Dotychczas trudno było to osiągnąć w konwencjonalnych chwytakach ze względu na ich mniej korzystny stosunek siły chwytającej do ciężaru. Ponadto, przy użyciu konwencjonalnego chwytaka, szeroki otwór i zamknięcie można osiągnąć tylko przy większych wymiarach. Zużycie sprężonego powietrza jest znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnego chwytaka, biorąc pod uwagę użycie napędu mięśniowego w połączeniu z wydajną kinematyką.

Dzięki szerokiemu zakresu otwierania, za pomocą jednego i tego samego chwytaka można obchodzić się z elementami o różnych rozmiarach. Ponadto do interfejsu przewidzianego do tego celu można zamontować wiele różnych szczęk chwytakowych: w ten sposób można obrabiać różne kształty przedmiotów z różnych obszarów.

 

 

  

 

 f  t  y