banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Bezpieczna współpraca człowieka z maszyną otwiera nowe perspektywy

Elastyczność ramienia chwytaka umożliwia bezpośredni kontakt z ludźmi.

Razem z mobilnością Robotino® otwiera to nowe formy interakcji pomiędzy ludzkim operatorem a technologią, wraz z dużym potencjałem do rozszerzenia zakresu ludzkiej działalności w wielu dziedzinach życia.

Robotino Bezpieczna współpraca

Fot. festo.com

Doskonałe ustępujące zachowanie

Wraz z firmą Fraunhofer IPA, Festo otrzymało w grudniu 2010 nagrodę German Future Prize za ustępliwość Bionic Handling Assistant oraz za bezpieczny kontakt człowieka z maszyną. Natura ustępowania systemu jest określona przez jego projekt, przez wybranie materiału poliamidowego, a nie metalu – i dzięki jego kontroli sterowania i regulacji. Jej właściwe elastyczne struktury są usztywniane w określonym stopniu przez pneumatyczny system sterowania tak, że można wykonać wstępnie określony ruch przestrzenny. W przypadku kolizji z człowiekiem system natychmiast ustępuje, ale bez modyfikacji pożądanego ogólnego zachowania. Asystent nie stanowi zagrożenia, nawet gdy układ elektroniczny lub system sterowania ulegnie awarii, ponieważ jego nieodłączna strukturalna zdolność ustępowania pozostaje aktywna.  

 


Warto się zainteresować: SmartInversion


Do dziesięciu kilometrów na godzine w dowolnym kierunku

Czy do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo – wyposażony w napęd na wszystkie koła Robotino® może poruszać się w dowolnym kierunku, a nawet skręcać w miejscu. Trzy przemysłowe silniki na prąd stały z optycznymi enkoderami i przekładniami wału umożliwiają poruszanie się do 10 km/h.

Trzy moduły napędowe Robotino® są zintegrowane ze stabilną, spawaną laserowo obudową ze stali nierdzewnej, która chroniona jest przed kolizją dzięki gumowej klapce ze wbudowanym czujnikiem mocy. We wnętrzu znajduje się dziewięć czujników odległości na podczerwień. Został także zaopatrzony w analogowy czujnik indukcyjny oraz dwa czujniki optyczne. Dzięki temu Robotino® może na przykład rozpoznać i postępować zgodnie z predefiniowanymi ścieżkami, które są oznaczone kolorami lub zaznaczone aluminiowym paskiem.

 

Bezprzewodowa komunikacja w czasie rzeczywistym

Rdzeniem jednostki PC 104 jest system operacyjny linux działający w czasie rzeczywistym na karcie CompactFlash. Za pośrednictwem interfejsu szeregowego system operacyjny komunikuje się z płytą sterowania EA09 w celu oceny danych czujnika i adresowania jednostek napędowych Robotino®. Może on bezpośrednio komunikować się z programem Linuksa w PC 104, a także z aplikacją Robotino® View lub inną zewnętrzną aplikacją PC przez sieć W-LAN.

Robotino Bezprzewodowa komunikacja

Fot. festo.com

   

Sprawdzony system nauczania

Dzięki swojemu modułowemu charakterowi Robotino® sprawdził się jako system uczenia Festo Didactic. Wszystkie jej elementy techniczne są nie tylko zrozumiałe, ich zintegrowanego zachowawania systemu można się nauczyc. Student integruje i stosuje dużą ilość technologii, na przykład inżynierii napędu elektrycznego i kinematyki, czujników i technologi sterowania, przetwarzania obrazu i technik programowania. Podstawy techniczne można zatem przekazać w intrygujący i żywy sposób. Robotino® jako mobilny robot ma bardzo motywujący wpływ na młodych ludzi. Zdolności Robotino® do zadań logistycznych został zademonstrowany w konkursie Festo Logistic Competition. Festo Didactic stworzył tę dyscyplinę na wyzwanie uniwersyteckie RoboCUP w 2010 roku. W symulowanej fabryce trzy Robotino® transportują elementy magazynu poprzez proces produkcyjny do obszaru dostarczania towarów; autonomiczne roboty muszą współdziałać w tym procesie. Ten konkurs daje studentom i badaczom możliwość uczenia się i dalszego rozwijania złożonych i ciekawych wyzwań w dziedzinie robotyki.

System nauczania

 Fot. festo.com

 

Istniejący system rozszerzony o biomechatroniczne ramie chwytaka

Robotino® XT jest rozszerzeniem tego sprawdzonego systemu z dodatkowym ramieniem opartym na bionicznym modelu trąby słonia. Ruchomy robot używa tego ramienia do chwytania i przenoszenia obiektów.  

Wolność ruchu i dopasowanie uścisku do kształtu

Dziewięć elementów mieszka może być specjalnie wypełniana i opróżniana za sprawą sprężonego powietrza, dzięki czemu konstrukcja może być przemieszana i wygięta w dowolnym pożądanym kierunku. Ramie chwytaka precyzyjnie ustawia się za pomocą pneumatycznego 90° siłownika obrotowego. Palce chwytaka są również zaprojektowane na podstawie modelu biologicznego. Adaptacyjne uchwycenie różnych kształtów i profili oraz delikatnych przedmiotów jest możliwe dzięki konstrukcji, w której zastosowano efekt Fin Ray Effect®. Proporcjonalne napełnianie poszczególnych komór sprężonym powietrzem powoduje silny ruch z regulowaną sztywnością.

Potencjometry kablowe rejestrują deformację lekkiej, ale solidnej struktury, a system sterowania odpowiednio przetwarza sygnały.

Robotino Wolnosc ruchu

Fot. festo.com 

Joystick jest interfejsem dla człowieka

Człowiek używa joisticka do sterowania Robotino® i kierowania ruchami ramienia chwytaka. Płyta sterująca wykrywa sygnały wejściowe i przekazuje odpowiednie wartości do zacisku zaworu poprzez magistrale CAN.

Robotino Joistick
Fot. festo.com

Mobilna samowystarczalność

Najnowocześniejszy, proporcjonalny terminal zaworowy piezoelektryczny, zawierający własne zintegrowane regulatory ciśnienia precyzyjnie mierzy sprężone powietrze w komorach chwytaka. Powietrze sprężane jest przez dwie małe pompy membranowe, które osiągają ciśnienie 2,5 do 2,7 bara w zintegrowanym akumulatorze ciśnienia. Dwie baterie 24 V zaopatrują zaciski zaworów, pompy, układy sterowania otwartego i jednostki napędowe. Czas pracy dostępny po pełnym cyklu ładowania wynosi około dwóch do trzech godzin.

Robotino mobilna samowystarczalnosc

Fot. festo.com 

 

Lekka, niskociśnieniowa pneumatyka zmniejsza zużycie energii

Cały system kinematyki tułowia, w tym chwytak jest zaprojektowane jako lekkie ramie. Każdy zaoszczędzony gram zwiększa wydajność całego systemu. Podobnie jak w Fluidic Muscle oraz cylindrze mieszkowym firmy Festo, system kinematyki tułowia jest hermetycznie zamknięty, a zatem nie jest podatny na przecieki. Robotino® XT jest obsługiwany za pomocą pneumatycznego systemu niskiego ciśnienia, zawierającego dwie pompy membranowe w zakresie ciśnienia od 0,3 do 2,5 bara. W porównaniu ze standardową pneumatyką ta konfiguracja ma tę zaletę, że przy generowaniu ciśnienia potrzeba mniej energii.

Robotino energia

Fot. festo.com 

 

 

 

 

 f  t  y