banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


Sztuczna meduza w oparciu i biologiczny model

Aby ruchy AquaJellies były jak najbardziej poprawne do jej naturalnego wzoru, sztuczna meduza ma inteligentny, adaptacyjny mechanizm i jest wyposażona w elektryczną jednostkę napędową. Zintegrowana technologia komunikacji i czujników oraz diagnostyka w czasie rzeczywistym umożliwiają skoordynowane, zbiorowe zachowanie nawet w ograniczonej przestrzeni. AquaJelie zostały opracowane w ramach Bionic Leaning Network. W połączeniu z renomowanymi uczelniami, instytutami i firmami zajmującymi się rozwojem firma Festo intensywnie zajmuje się przekazaniem podstawowych zasad naturalnych do technicznego świata automatyki. Konstrukcja i dalszy rozwój sztucznej meduzy jest próbą zbliżenia się do tych fascynujących stworzeń i uczenia się od nich.

AquaJellies sztuczna meduza

Fot. festo.com

Ciągły rozwój

Festo po raz pierwszy zaprezentowało AquaJellies na targach w Hanover w 2008r. Od czego czasu programiści nieustannie pracują nad ulepszeniem technologi komunikacji i monitorowaniem stanu poszczególnych meduz na smartfonie.

  


Warto się zainteresować: MultiChoiceGripper


 

Monitorowanie w czasie rzeczywistym na smartfonie

Aplikacja może być używana do indywidualnego rejestrowania i śledzenia aktualnych warunków każdego AquaJelly. Dzięki diagnostyce w czasie rzeczywistym można dokonać zapytania o aktualny stan baterii, temperaturę, bieżące zużycie energii oraz głębokość meduzy w wodzie. Za pomocą profila ruchu dowiemy się również, w którym kierunku porusza się badana meduza. Festo wykorzystuje te bioniczne nośniki technologi do wizualizacji potencjału i pomysłów, jak wydajne systemy w dziedzinie technologi wodnych mogą wyglądać w przyszłości. Monitorowanie procesów i stanu są ważnymi tematami we wszystkich urządzeniach stosowanych w przemyśle przetwórczym, a tym samym w sektorze technologi wodnych.

AquaJellies monitorowanie

Fot. festo.com

 

Wysoce zintegrowane lekkie konstrukcje

AquaJellies składa się z przezroczystej półkuli, centralnego korpusu ciśnieniowego i ośmiu macek do poruszania się. Półkula wyposażona jest w pierścieniową płytę sterowniczą ze zintegrowanymi czujnikami na podczerwień, ciśnienia oraz radia. Procesor stale monitoruje pozycję systemu napędowego. Wodoodporne korpus ciśnieniowe w środku meduzy zawiera centralną jednostkę napędową, dwa akumulatory litowo-jonowe i serwomotory do tarczy sterującej. Elektryczna jednostka napędowa przemieszcza dwie tarcze sterujące na górze i na dole ciśnieniowego korpusu, które wykorzystuje szczeliny w kształcie rombu, aby wprawić w ruch osiem macek.

    

Macki ze strukturą Fin Ray®

Każda z macek została zaprojektowana z konstrukcją Fin Ray®, konstrukcją pochodzącą z funkcjonalnej anatomii płetwy ryby. Sama struktura składa się z naprzemiennej przyczepności i boku naciskowego połączonego żebrami. Jeśli bok znajdzie się pod naciskiem, struktura geometryczna automatycznie wygina się w kierunku przyłożonej siły.

AquaJellies macki

 Fot. festo.com

 

Od bionicznego obiektu pływającego do aplikacji klienta

Tymczasem Festo wprowadził ten efekt w praktykę przemysłową. Dzięki adaptacyjnemu chwytakowi DHDG konstrukcja blokuje palce wokół przedmiotu, dzięki czemu można bezpiecznie manipulować kruchymi i nieregularnymi przedmiotami bez ich łamania.

AquaJellies opóźnia aktywacje poszczególnych macek i ich gięcie wszystkich ośmiu prowadzi do powstania jednoczesnego ruchu fali. Powoduje to perystaltyczne ruchy do przodu podobne do ich biologicznego modelu.

Ich ruch w przestrzeni trójwymiarowej jest kontrolowany przez przemieszczanie się ciężarów. W tym celu dwa serwomotory zintegrowane z korpusem kontrolują tarczę sterującą. Tarcza obsługuje wahadło czterosuwne, które może być odchylone w czterech kierunkach. Kiedy tarcza przechyli się w określonym kierunku, środek ciężkości meduzy zostaje odpowiednio przesunięty, a następnie płynie ona w tym kierunku. W połączeniu z perystaltycznym napędem AquaJellie może pływać w dowolnym kierunku.

 

Inteligentnie połączona technologia czujników

Technologia czujników AquaJellies obejmuje trzy różne źródła:

-ciśnienia

-radia

-podczerwieni

Głównym medium komunikacyjnym między meduzami jest system czujników podczerwieni. Każda AquaJelly ma jedenaście podczerwonych diod, które są przymocowane do pierścienia wewnątrz jej kopuły. Sześć białych i sześć niebieskich diod LED na płycie drukowanej umożliwia widzowi widzenie komunikacji w akcji.

AquaJellies komunikacja

Fot. festo.com 

Unikanie kolizji

Korzystając z impulsowych sygnałów podczerwonych, AquaJellies mogą komunikować się na odległość do 80 centymetrów. W ten sposób na przykład każda meduza może wykonać manewr uniku, jeśli odbiera sygnał o pozycji zbliżającej się meduzy. W celu komunikacji z użytkownikiem AquaJellies korzysta z radiowego systemu ZigBee®. Przekazuje on informacje o diagnostyce w czasie rzeczywistym za pomocą zewnętrznego komputera, który wymienia dane przez sieć WLAN przy użyciu powiązanej aplikacji na androidy. Oprócz czujników, które monitorują otoczenie. AquaJellies są również wyposażone w wewnętrzny system czujników, który monitoruje stan energii. Przełącznik elektromagnesowy umożliwia rejestrowanie orientacji układu napędowego. Czujnik ciśnienia umożliwia meduzie określenie jej położenia w wodzie z dokładnością do kilku milimetrów oraz określenie, w jakiej strefie ciśnienia się znajdują.

 AquaJellies unikanie kolizji

Fot. festo.com

Zachowanie zbiorowe

Każda meduza podejmuje autonomicznie decyzję, jaką wykonać następnie czynność – w zależności od stanu naładowania akumulatora, orientacji układu napędowego, ale także od odległości z inną meduzą. Bez z góry ustalonej kontroli całego systemu z prostych działań jednostki pojawia się zbiorowe zachowanie całej grupy. To sprawia, że AquaJellie są punktem wyjścia i inspiracją dla innych przedsięwzięć; między innymi badań wzorców zachowań zbiorowych. Jeśli ta zadana zostanie przeniesiona do dziedziny automatyki, kilka autonomicznych zdecentralizowanych systemów może być połączonych w sieci w określonym celu i wspólnie rozwiązać większe zadanie.

AquaJellies zachowanie zbiorowe

Fot. festo.com 

 

Impulsy do automatyzacji jutra

Jako światowy partner w przemyśle produkcyjnym i przetwórczym, główne kompetencje firmy Festo to poszukiwanie nowych rozwiązań dla światów produkcji i pracy przyszłości. AquaJellies pomaga programistom, działając jako nośnik technologi dla automatyki jutra. W dziedzinie automatyzacji procesów zakres rozwiązań rozciąga się od prostych komponentów, takich jak zawory i czujniki, jednostki napędowe i systemy sterujące, poprzez gotowe do instalacji systemy i zintegrowane koncepcje automatyzacji – we wszystkich fazach projektowania inżynierii aż po eksploracje i konserwacje fabryk.

 

Autonomiczne systemy w sektorze technologi wodnych

Liczba elementów palca na chwytaku może wahać się pomiędzy dwa a sześć. Dzięki kształtowi podstawy w kształcie litery T są one łatwo wymienialne. Nie są potrzebne żadne narzędzia- wyciągnięcie ich lub przymocowanie jest wystarczające. W tym zakresie obydwa adaptacyjne, elastyczne elementy palcowe oraz niewysuwalne są dostępne.

AquaJellies woda

Fot. festo.com

 

Inteligentne fabryki przyszłości

W fabryce przyszłości powszechne będzie, że zdecentralizowane systemy lub komponenty będą organizować się, a tym samym przyjmować zamówienia na nadrzędnym poziomie kontroli. Podstawą tych przyszłych systemów produkcyjnym są inteligentne komponenty- samodzielne, autonomiczne funkcjonujące moduły mechatroniczne. Technologie informacyjne i komunikacyjne powinny łączyć się z klasycznymi procesami przemysłowymi. AquaJellie pomagają już zilustrować te rodzaje sieciowych systemów.

 

 

 

 f  t  y