banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


 

Energooszczędny, wysoce dynamiczny uchwyt

Dzięki małej masie urządzenie to może być przemieszczane w sposób oszczędny i wysoce dynamiczny. Niski środek ciężkości całego systemu sterowania zapewnia dodatkową stabilność dla precyzyjnego wyrównania z krótkim ruchem. Dzięki adaptacyjnemu uchwytowi DHDG-W-80 zawierającym efekt Fin Ray®, Bionic Tripod 3.0 może bezpiecznie uchwycić obiekty o różnych kształtach i konturach umieszczonych nad nim i odłożyć je na bok. Elastyczne ramie chwytaka może obracać się o 90 stopni w dowolnym kierunku co zapewnia duży zakres działania.

Bionic Tripod uchwyt

Fot. festo.com

Lekka konstrukcja wzorowana na naturze

Festo we współpracy z renomowanymi uczelniami, instytucjami i firmami deweloperskimi w ramach Bionic Learning Network przekazuje biologiczne zasady do zastosowań technicznych, jakich jak Bionic Tripod. Podstawowa zasada konstrukcji z zastosowaniem Fin Ray Effect® wyprowadzona z płetwy ryb jest wieloktrotnie stosowana w statywie Bionic Tripod 3.0. Uzyskana elastyczność i wydajność są idealnym rozwiązaniem dla zadań związanych z interakcją między człowiekiem a maszyną, a jej ochronna powierzchnia robocza jest szczególnie przydatna w brudnych środowiskach.

Bionic Tripod lekka konstrukcja

  


Warto się zainteresować: AquaJellies 2.0


 

Jednostka napędowa znajdująca się pod powierzchnią roboczą

Jednostka napędowa składa się z dwóch przeciwstawnych osi elektrycznych EGC 70-160, które przesuwają piramidę elastycznych stalowych prętów o skoku 120 mm. Statyw może więc chwytać i przenosić przedmioty. Dwa standardowe cylindry pneumatyczne DNC 32-160 są umieszczone na każdej z dwóch elektrycznych osi liniowych. Każdy cylinder pneumatyczny przemieszcza jedną z czterech sprężynowych prętów o średnicy 3 mm. Jednostki napędowe są umieszczone pod powierzchnią roboczą. Układ ten oddziela poziom napędu od poziomu roboczego, a cały system ma bardzo niski środek ciężkości. Daje to dodatkową stabilność i umożliwia bardzo dynamiczny proces pracy. Powierzchnia robocza chroni napęd przed wpływem czynników zewnętrznych, co jest bardzo korzystne w środowiskach zakurzonych i zabrudzonych. Taka konfiguracja jest również bardzo oszczędnym rozwiązaniem dla systemu obsługi.  

Bionic Tripod jednostka napędowa

Fot. festo.com

 

Mechanizm rolkowy do ugięcia sprężystych prętów

Mechanizm rolkowy, służący do precyzyjnego prowadzenia czterech stalowych sprężystych prętów zawiera trzy niezależne poziomy odchyłu. Na każdym poziomie pręty przemieszczają się swobodnie między zamontowanymi rolkami prowadzącymi. Dzięki temu mogą odchylać się o 90 stopni w dowolnym kierunku. Tylko ten opatentowany mechanizm rolkowy umożliwia przemieszczanie się całego systemu w bardzo dynamiczny sposób.

Bionic Tripod rolki

Fot. festo.com

    

Zespół obsługi w obszarze roboczym

Pręty są przymocowane pionowo do powierzchni roboczej. Wzmocniona klamra w górnej części, przylegająca do zespołu obrotowo - chwytającego zapewnia dodatkową stabilność konstrukcji i łączy 4 pręty w kształcie litery H z sześcioma przegubami kulowymi. Zapobiega to wibrowaniu całego systemu przy dużych prędkościach i wysokich obciążeniach. Moduł obrotowy DSM 6 firmy Festo jest przymocowany do płyty roboczej jako zespół obrotowy na końcu prętów. Na każdym kołnierzu, chwytak HGR-16-A wyposażony jest w dwa uchwyty mocujące DHDG-W-80, dzięki którym Bionic Tripod 3.0 może uchwycić różne kształty takie jak probówki lub żarówki. Palce chwytne mają strukturę wzorowaną na rybiej płetwie.

Bionic Tripod chwytaki

 Fot. festo.com

 

Hybrydowa kontrola i regulacja

Sześć zaworów 5/2-drogowych jest sterowanych i regulowanych przez zaciski zaworowe CPX/MPA ze wbudowanym kontrolerem przednim CPX-CEC-C1 CoDeSys. Cztery zawory 5/2-drogowe przemieszczają cztery cylindry, jeden z modułów osiowych i jeden z chwytaków. Obydwie elektryczne osie liniowe EGC są również sterowane i kontrolowane przez zawór: pneumatyka, elektryka i sterowanie ruchem – wszystkie funkcjonalnie zintegrowane z pakietem rozwiązań CPX/MPA.

Bionic Tripod kontrola i regulacja

Fot. festo.com

 

Szybka, elastyczna trójwymiarowa obsługa niewielkich przedmiotów

Sortowanie, paletyzowanie i mocowanie: Bionic Tripod 3.0 nadaje się do wielu różnych zadań związanych z obróbką trójwymiarową, zwłaszcza małych przedmiotów. Ta technologia może być stosowana tam, gdzie mała masa ma być poruszana szybko i elastycznie. Co może być bardziej przydatne dla tych celów niż lekka, elastyczna struktura, która pomimo tego jest sztywna i stabilna? Festo jest inspirowane naturą: płetwy ryby nie zginają się pod ciśnieniem, lecz wybrzuszają się w kierunku przeciwnym do kierunku nacisku. Struktura Fin Ray Effect® opiera się na tej zasadzie.

 

Zwarta lekka konstrukcja zapewnia maksymalną elastyczność

Od czasu powstania struktury z Fin Ray Effect®, firma Festo parła naprzód na przeniesienie tej biologicznej właściwości na technologię Tripod. Zwarta lekka konstrukcja będzie miała kluczowe znaczenie dla automatyzacji w przyszłości – przy coraz mniejszym wykorzystaniu zasobów do przenoszenia obiektów.

 

Ewolucja Bionic Tripod

Pionowo lub poziomo: z Bionic Tripod 3.0 i dwoma jego poprzednikami Festo wykazuje, że rozdzielenie napędu i poziomów roboczych we wszystkich konfiguracjach sprawia, że rozwiązania te są maksymalnie elastyczne.

 

Bionic Tripod 1.0

Statyw zawieszony pionowo, idealny do sortowania wrażliwych na nacisk obiektów o różnych kształtach i rozmiarach, np. w produkcji żywności.

Bionic Tripod 1.0

Fot. festo.com

 

Bionic Tripod 2.0

Statyw poziomy dla zadań związanych z interakcją między ludźmi, na przykład do sortowania owoców i warzyć w rolnictwie, do sortowania materiałów nadających się do recyklingu lub jako "trzecia ręka" i idealny pomocnik.

Bionic Tripod 2.0

Fot. festo.com

 

Bionic Tripod 3.0

Statyw w pozycji pionowej ułatwiający wykonywanie trudnych zadań związanych z napowietrznymi pracami. Ochronna technologia napędu jest korzystna w środowiskach zapylonych, takich jak sucha konstrukcja, piekarnie czy sklepy stolarskie.

Bionic Tripod 3.0

Fot. festo.com

 

 

 

 f  t  y