banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


 

 

Celem tego projektu jest uzyskanie szczegółowych informacji na temat zasad projektowania przyrody oraz zbadanie sposobów technicznego ich wdrażania. Mimo że anatomiczne i naukowe zasady są już dawno znane, nie są jeszcze tak powszechnie stosowane w technologi.  

 

Maszyny w dzisiejszym świecie

Dzisiejszy świat technologiczny charakteryzuje się wysokowydajnymi, szybkimi, mocnymi i niezawodnymi elementami o długiej żywotności, które można znaleźć we wszystkich dziedzinach naszego życia. Z reguły maszyny wykonują powierzone zadana w szczegółach lepiej niż ludzie. Jednak nie ma maszyny, która może zrobić wszystko to, co my możemy. Jest to spowodowane nie tylko ludzkim intelektem, ale także olbrzymią wszechstronnością ludzkiego ciała. W przeciwieństwie do świata konstrukcyjnego, nasze kończyny nie są sztywne, a konstrukcja ciała jest stosunkowo lekka, organizm ludzki działa niewiarygodnie skutecznie. Ciało jest samo regenerujące, a wyposażone w kilka narzędzi może wykonać praktycznie każde zadanie.

 

  


Warto się zainteresować: Bionic Tripod 3.0


 

Funkcjonalność ludzkiej ręki

Z ręką i stawem ramiennym ludzkie ramie ma w sumie 64 mięśnie i 28 kości wraz z mnóstwem receptorów wrażliwych na temperaturę, pozycje, wrażenia dotykowe czy ból. Dzięki specjalnej strukturze stawów ludzki organizm rozwija zadziwiająco duże siły i zakres ruchu prawie w każdym kierunku. Możemy uchwycić obiekty w określony sposób w naszych rękach i umieścić je z dużą precyzją przy użyciu rąk i ramion. Wszystkie te cechy są bardzo interesujące nie tylko dla nas, ale i dla przyszłości robotyki. Wkrótce będziemy w stanie wykorzystać je do pozostawienia im coraz bardziej niebezpiecznych i ryzykownych zadań w technologi.

 

Airics arm ludzka ręka

Fot. festo.com

 

Inspiracja naturą

Airic's_arm to ramie robota o sztucznych kościach i mięśniach. Łącznie 30 mięśni przesuwa strukturę kości, która jak w przypadku naszego ciała składa się z łokcia, śródręcza i kości palców, stawu barkowego i stawów kości ramiennych, które są inaczej niespotykane w świecie technologi. Kości Airick nie urosły same ani nie regenerują się samoczynnie po złamaniach. Zostały zaprojektowane na komputerze i powstały w trójwymiarowej strukturze poliamidowej z wykorzystaniem procesu spiekania laserowego.  

Airics arm inspiracja natura

Fot. festo.com

    

Mięśnie przyszłości

Mięśnie- produkt Festo- są już powszechnie stosowane w przemyśle pod nazwą Fluidic Muscles. Są to rury elastomerowe wzmocnione włóknami aramidowymi. Kiedy zostają napełniane sprężonym powietrzem, ich średnica wzrasta i jednocześnie zostają skrócone. Mają one ogromną moc wyjściową, a ich dynamiczne zachowanie jest podobne do mięśni ludzkich. Największą zaletą w stosunku do ludzkiego odpowiednika jest to, że w przypadku ściągnięcia nie wymagają dalszej dostawy energii. Ciężar raz podniesiony może więc zostać utrzymany w dowolnym położeniu na czas nieokreślony.

Airics arm miesnie przyszlosci

 Fot. festo.com

 

System sterowania

Dzięki tej technologii można dokładnie mierzyć zastosowaną siłę, jak i sztywność mięśni. Jest to wykonywane poprzez małe, bardzo innowacyjne zawory proporcjonalne firmy Festo, oparte na technologi piezoelektrycznej. Tylko dzięki gęstemu ułożeniu było możliwe ustawienie 72 zaworów wraz z czujnikami ciśnienia i elektroniką w formie 8 modułów zaworowych blisko mięśni. Był to warunek wstępny dla niezawodnej kontroli mięśni. Siły rozciągające i skurcz poszczególnych mięśni są mierzone za pomocą czujników ciśnienia i długości. Jednostka mechatroniczna opracowana przez Festo reguluje następnie dystrybucję ciśnienia wewnątrz systemu, pozwalając na ruch zbliżający się do działania ludzkich mięśni pod względem kinematyki, szybkości i siły.

Airics arm system sterowania

Fot. festo.com

 

Plan na przyszłość

Koordynacja wszystkich siłowników jest możliwa tylko przy użyciu najbardziej aktualnych systemów mechatronicznych i oprogramowania. Ruchy, które my ludzie przeprowadzamy podświadomie, wciąż wymagają dużej ilości wysiłku, używając komputerowej kontroli i regulacji. Rozszerzenie zakresu sensorycznego Airic's_arm np. Za pomocą kamer albo elementów percepcji dotykowej byłoby wyobrażalne w przyszłości wraz z dalszymi zmianami w projektowaniu bioder, szyi pleców itp.

Airics arm plan na przyszłosć

Fot. festo.com

 

 

 

 

 

 f  t  y