banerl vcmproautomatic

 

 

 

logo szare


PRO AUTOMATIC Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice

NIP: PL634-282-04-88
REGON: 243348858

tel: (32) 750-54-27
fax: (32) 750-06-20

 

 

 


  

Równowaga i wyporność

W rzeczywistości równowaga Airacuda gdy porusza się w wodzie jest również modelowana na podstawie jego archetypu – to znaczy używając pęcherza powietrza. W tym celu kadłub ma wewnętrzną wnękę, która może być zalana wodą lub napełniona powietrzem. Czujnik ciśnienia ocenia głębokość i wysyła odpowiedni sygnał do elementów elektronicznych, które następnie regulują zawory na próżnię lub sprężone powietrze, aby dostać się do komory powietrznej.

Airacuda9

Fot. festo.com

 


Warto się zainteresować: Air Penguin


Zaopatrywanie w energię

Aby zapewnić lekki, ale silny dopływ energii, sprężone powietrze jest przechowywane w butli o ciśnieniu 300 barów. Airacuda działa przez około 35 min i wymaga w przybliżeniu 400 litrów sprężonego powietrza. Po napompowaniu sprężonym powietrzem o ciśnieniu 6 barów mięśnie kurczą się o około 20% a tym samym wywołują ruch.

 

Airacuda7

Fot. festo.com

 

Natura źródłem inspiracji

Airacuda jest zdalnie sterowaną i pneumatycznie prowadzoną rybą, która konsekwentnie wykorzystuje bioniczne zasady. Bioniczny definiujemy jako jak najbardziej zbliżony przekład biologicznych trybów pracy na aplikacje techniczne. Natura służy jako źródło inspiracji – uderza nas nieograniczona liczba rozwiązań wykazujących bezkompromisowo zoptymalizowane funkcje opracowane w trakcie procesu ewolucyjnego. Różnorakie innowacje mogą być zaczerpnięte z natury – i wtedy wizje stają się rzeczywistością.

 

Airacuda2

Fot. festo.com

 

Koncepcja Fin Ray Effect®

Jeśli chodzi o konstrukcje, napęd typu żebro jest modelowany na tylnych płetwach wielu ryb a Fluid Muscle wykazują bardzo podobne właściwości do prawdziwych mięśni. Sama struktura składa się z dwóch napinających i naprężających się skrzydeł połączonych pionową ramą. Jeśli jedna strona jest pod naciskiem, konstrukcja automatycznie wygina się w przeciwnym kierunki do rzeczywistej siły. Początkowo to, co wydaje się skomplikowane jest raczej prostą zasadą pozwalającą rybom w pełni przekazać energie generowaną przez uderzenie ich płetwy w wodę. Ta koncepcja nazywa się Fin Ray Effect® i została pierwotnie opracowana przez Leid Kniese. W przypadku Airacuda pojęcie jest wykorzystywane dwukrotnie, najpierw w pasywnym elemencie konstrukcyjnym w żebrze ogona, a następnie w przypadku aktywnego elementu konstrukcyjnego wewnątrz kadłuba. W odniesieniu do tego ostatniego wymiary ukośne są naprzemiennie skracane za pomocą dwóch Fluid Muscle.

 

Airacuda4

 Fot. festo.com

 

Nowoczesna i wodoodporna ryba

Wszystkie elementy elektroniczne i pneumatyczne są umieszczone wodoszczelnie wewnątrz głowy. Cała struktura jest pokryta folią silikonową. Zarówno płetwę, jak i głowę zaprojektowano i wyprodukowany przy użyciu najnowocześniejszej technologi, takich jak CAD i związane z nim urządzenia. Kompleksowa forma została wytworzona bez pracy ręcznej przy użyciu wysoce wyrafinowanej technologi spiekania laserowego. Możliwe, że przyszłe wyzwania leżą przede wszystkim w odkrywaniu i nauce niezwykle wszechstronnych projektów natury przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologi. Jednak w wielu przypadkach oczywiste jest, że rozwiązania z natury nie są jeszcze łatwe do naśladowania.

 

Airacuda6

Fot. festo.com

 

Angażując się w sprawy związane z bionikami Festo chce sięgnąć poza zakres swojej podstawowej wiedzy przynosząc podekscytowanie zarówno dla natury, jak i technologii. Ponadto niniejsze opracowanie dostarcza pomysłu na różnorodność zastosowań, w których mogą być użyte elementy Festo.

 

 

 

 

 

 

 f  t  y