Automatyka Katowice

Warto poruszyć też historię potencjometru cyfrowego. Jego produkcja została zapoczątkowana w 1986 roku przez amerykańską firmę Milpitas. Wtedy na monolitycznej płytce układu E2POT znajdowała się sieć rezystorów oraz pamięć EPROM. Jego rezystencja była sterowana sygnałem z mikroprocesora i mogła się zmieniać od 10kΩ do 1MΩ. Jego cena wynosiła wtedy ok. 10 dolarów.
Rok później firma Xicor wyprodukowała pierwsze potencjometry o oznaczeniu EEPOT w technologi NMOS. Ich rezystory cechowały się dużym poborem energii, pomimo tego znalazły uznanie i szereg zastosowań, dzięki czemu znalazły uznanie na rynku. Pięć lat później w roku 1992 wprowadzono kolejną- drugą generację potencjometrów elektronicznych, które z kolei zostały wykonane w oparciu o technologię CMOS, dzięki czemu pozwoliło to na zmniejszenie poboru prądu. Kolejna generacja pojawiła się w 1995 roku i cechowały ją układy o niskim napięciu zasilania (3V). Kolejna generacja charakteryzowała się mniejszymi szumami i jeszcze mniejszym poborem mocy.Dziś potencjometr cyfrowy jest tak naprawdę zespołem wielu rezystorów oraz przełączników CMOS. Za włączanie odpowiednich kluczy do zawartości licznika odpowiadają logiczne układy sterujące. W praktyce w strukturze znajduje się od 16 do 256 przełączników, a rezystorów zawsze o jeden mniej.  By uzyskać potencjometr o charakterystyce liniowej, wszystkie rezystory składowe muszą być jednakowe. Potencjometry używane do regulacji głośności w urządzeniach audio lepiej nadają się o układach, w których rezystory mają różne wartości.

Serwomechanizmy są wykorzystywanie głównie w automatyce i robotyce do sterowania np. ramieniem. Jednak możemy się też spotkać z jego wykorzystaniem np. w układzie pozycjonowania kamer, w sprzęcie który wyposażony jest w mechaniczne układy pozycjonowanie, oraz w modelarstwie RC, gdzie serwomechanizmy są wykorzystywane np. w lotkach samolotów RC, dzięki którym modelem można sterować w powietrzu, bądź podnosić i opuszczać podwozie. Przewagą układu cyfrowego nad tradycyjnym potencjometrem, to przede wszystkim bark trzasków, zakłóceń i szumów, które były charakterystyczne dla potencjometrów mechanicznych,a szczególnie w tych tańszych urządzeniach o niskiej jakości. Mało tego potencjometr cyfrowy zapewnia doskonałą powtarzalność ustawień, jednak skutkuje to ograniczeniem płynności regulacji do skończonej liczby kroków.


Zasada działania potencjometru działa na zasadzie klasycznego dzielnika napięcia. Potencjometry znalazły swoje zastosowanie w regulacji prądu lub napięcia w urządzeniach elektrycznych np. głośności w sprzęcie audio, oraz w przemyśle i komunikacji w regulacji prędkości obrotów silników np. w tramwajach.
Na rynku można spotkać się też z potencjometrami sprzężonymi podwójnie, czyli dwoma identycznie elektrycznie potencjometrami na wspólnej osi, które są przydatne w szczególności przy urządzeniach stereofonicznych. Są też potencjometry sprzężone współosiowo- dwa różne potencjometry, jeden jest uruchamiany osią wewnętrzną, drugi zaś uruchamiany współosiową tuleją. Potencjometry o takiej budowie znalazły zastosowanie w urządzeniach audio, gdy podwójną gałką regulacji można regulować np. siłę głosu i barwę, oraz wieloobrotowe.

Do potencjometru może być też zamocowany wyłącznik elektryczny, który uruchamiany jest krzywą przymocowaną do osi potencjometru. Umożliwia to włączenie i wyłączenie urządzenia w skrajnym położeniu obrotu osi.


Warto też przeczytać: Czy możliwa jest wspólna praca człowieka z robotem?